Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że według najnowszych prognoz WAPA produkcja jabłek w krajach półkuli południowej w 2014 roku wynieść ma 5,57 mln t i będzie o 4% wyższa w stosunku do zanotowanej w 2013 roku a także o 2% wyższa w stosunku do średniej z lat 2011-2013. W największym stopniu, spośród branych pod uwagę przez WAPA sześciu krajów (Argentyna, Australia, Brazylia, Chile, Nowa Zelandia, RPA), zwiększą się zbiory w Chile (+15%) oraz Brazylii (+10%) - odpowiednio pierwszego i drugiego producenta jabłek na półkuli południowej.
Zmniejszeniu mają ulec natomiast zbiory jabłek w krajach takich jak RPA (-6%) a także Nowa Zelandia (-10%). Nieznaczny, bo 4% spadek odnotuje się również w przypadku Argentyny, a zbiory w tym kraju mogą wynieść 890 tys. t.
W przypadku Chile prognozowana produkcja na poziomie 1,87 mln ton będzie produkcją rekordową, a tegoroczny wzrost zbiorów wpisze się w obserwowany od wielu lat trend zwiększania produkcji w tym kraju. Wzrost produkcji może, choć w niewielkim stopniu, to jednak negatywnie oddziaływać na rynek europejski w szczególności na ceny jabłek. Chile jest jednym ze znaczących eksporterów jabłek do EU-28. W 2012 roku, zgodnie z danymi Eurostatu odpowiadały za ponad 26% łącznego importu do Unii z wielkością na poziomie 133 tys. t.
Należy również pamiętać, że Chile jest jednym z liczących się producentów i eksporterów koncentratu jabłkowego na świecie. W 2012 roku wyeksportowano z tego kraju 55,5 tys. ton zagęszczonego soku z jabłek z czego 19,9 tys. t (36%) trafiło do krajów Unii Europejskiej. W przypadku wzrostu produkcji koncentratu w roku bieżącym, co jest prawdopodobne po znaczącym wzroście zbiorów jabłek, można oczekiwać zwiększenia jego przywozu do UE i tym samym większej presji na spadek cen koncentratów w Europie, które obecnie i tak nie są wysokie.