Turystyka, energetyka wodna i produkcja wina - to sektory, w których możliwa jest głębsza polsko-gruzińska współpraca gospodarcza. Konflikt na Ukrainie nie będzie miał większego wpływu na wzrost gospodarczy Gruzji - mówi PAP prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili.
Prezydent powiedział, że gospodarka Gruzji rozwija się dynamicznie i w tym roku wzrost sięgnie 5 proc. PKB, a być może będzie nawet wyższy. Przyznał, że konflikt na Ukrainie ma wpływ na kilka kluczowych gruzińskich dóbr, które były elementem wymiany handlowej między Gruzją i Ukrainą, jednak - jak dodał - nie powinno mieć to istotnego wpływu na rozwój gospodarki. Jest też przekonany, że istnieje przestrzeń dla głębszej polsko-gruzińskiej współpracy gospodarczej.
"W polsko-gruzińskich relacjach handlowych obserwujemy wzrost w sektorze turystyki, jak i w innych obszarach współpracy. Gruzja charakteryzuje się potencjałem gospodarczym. Po pierwsze, jesteśmy interesującym krajem, jeśli chodzi o rozwój naszych zasobów energii. Gruzja jest bardzo bogata w zasoby wody. Według szacunków wykorzystujemy 20 proc. naszych zasobów wodnych do produkcji energii, a pozostaje jeszcze 80 proc. Drugim interesującym rynkiem jest produkcja wina, co jest dla nas bardzo ważne, ponieważ jest to nasz tradycyjny przemysł. (...) Myślę, że Gruzja oferuje możliwości, które będą wykorzystane jeszcze bardziej przez Polskę, szczególnie teraz, gdy podpisaliśmy umowę stowarzyszeniową z UE" - powiedział. Dodał, że ta umowa, to szansa na pozyskanie inwestorów.
Podkreślił też, że strategicznym celem Gruzji jest utrzymanie statusu Morza Czarnego, jako obszaru handlu i współpracy euroazjatyckiej.
27 czerwca 2014 r. w Brukseli została podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Gruzja.
Jak podaje polski resort gospodarki, podstawą współczesnej gospodarki gruzińskiej jest uprawa owoców cytrusowych, winogron, herbaty, orzechów laskowych, warzyw i hodowla trzody chlewnej. Do głównych gałęzi przemysłu tego kraju zaliczyć należy: hutniczy, lotniczy, wydobywczy (mangan i miedź), chemiczny oraz produkcję wina i wód mineralnych, wyrobów drewnianych, komponentów maszyn i urządzeń elektrycznych.
Na początku lat 90. XX w., w rezultacie wystąpienia szeregu czynników (rozpad ZSRR, konflikty wewnętrzne w Abchazji i Południowej Osetii, brak stabilizacji politycznej), Gruzja znalazła się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej. W 1995 r. przy wsparciu ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, rozpoczęła proces stabilizacji gospodarki. Wprowadzono wymienialność waluty narodowej, sprywatyzowano handel i drobną wytwórczość, stworzono bazę prawną dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości. Procesy transformacji rynkowej są nadal kontynuowane - realizowany jest program prywatyzacyjny i podejmowane są działania w zakresie liberalizacji zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki liberalnemu prawu pracy i niskim obciążeniom fiskalnym Gruzja znajduje się w czołówce państw przyjaznych inwestorom. Wg raportu Doing Business z 2014 r. państwo to znajduje się pod tym względem na 8 miejscu w świecie.
Światowy kryzys ekonomiczny z 2009 r. nie zaszkodził Gruzji w tym stopniu, jak niektórym krajom wschodnim. Relatywnie niska zależność od eksportu i wysoki stopień rozwoju systemu bankowego oraz dopływ gotówki (przeznaczonej przede wszystkim na cele infrastrukturalne) związany z pomocą społeczności międzynarodowej po wydarzeniach z sierpnia 2008 r. spowodowały, że kryzys nie wpłynął znacząco na wyniki makroekonomiczne kraju. Znacznie ważniejszym powodem spadku wartości gospodarki w roku 2009 (o 3,8 proc.) był konflikt z Rosją z sierpnia 2008 r. Efektem tego był spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych, spadek obrotów w handlu zagranicznym oraz ruchu turystycznego.
W okresie styczeń-wrzesień 2014 r. polsko-gruzińskie obroty handlowe wyniosły 90,6 mln USD. Z czego polski eksport to 72,3 mln USD, a import 15,2 mln USD. Wzrost wzajemnych obrotów w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. wyniósł 8 proc.
Polski eksport do Gruzji obejmuje m.in.: leki, kosmetyki, proszki do prania, pieluchy, golarki, meble, tłuszcze roślinne, pojazdy, maszyny budowlane, części do taboru kolejowego, farby, płyty pilśniowe i wiórowe. W przypadku importu z Gruzji, najważniejsze pozycje stanowią art. rolno-spożywcze m.in.: wina, orzechy, owoce suszone, soki, woda mineralna, a także podzespoły elektroniczne i elektrotechniczne.
7501843
1