Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Będzie można zebrać 100 ton winniczków

5 stycznia 2016
100 ton ślimaków winniczków będzie można zebrać i skupić w 2014 r. w województwie podlaskim - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zbiór ślimaków rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do 31 maja.
Ze względu na to, że w sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim skupu tych mięczaków w 2014 r. nie będzie, RDOŚ w Białymstoku spodziewa się większego niż zwykle zainteresowania zbiorem i skupem winniczków w Podlaskiem. Taka sama sytuacja w Warmińsko-Mazurskiem była w 2010 r. i wówczas w województwie podlaskim wniosków od firm zainteresowanych skupem i zbiorem było więcej niż zazwyczaj - poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Małgorzata Wnuk.
Do białostockiej RDOŚ już zgłaszają się podmioty zainteresowanie skupem ślimaków. Jest już dziewięć wniosków w tej sprawie. RDOŚ wydaje decyzje dotyczące pozyskania będącego pod ochroną winniczka, które obejmują zarówno zbiór jak i skup. W regionalnej prasie można już również znaleźć ogłoszenia od podmiotów, które chcą kupować winniczki. Ślimaki trafiają głównie do Francji, gdzie są przysmakiem.
Od 2012 r. zbiór i skup winniczków określają zasady wprowadzone przez ministerstwo środowiska. Zbiór rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do końca maja. Można zbierać tylko te winniczki, u których średnica muszli jest większa niż 3 cm. RDOŚ wydaje zezwolenia na 30 dni.
W 2013 r. w Podlaskiem zebrano około 50 ton winniczków, mimo że limit dopuszczał 100 ton. Podobnie było w 2012 r. Można było wówczas zebrać 103 tony ślimaków, a zebrano 42 tony. "Może świadczyć to o tym, że ostatnie lata nie sprzyjały rozrodowi tego mięczaka ze względu na długie zimy, chłodne wiosny i suszę w maju. Ale w tym roku ta tendencja może się zmienić" - mówi Małgorzata Wnuk.
W 2011 r. w Podlaskiem, na zlecenie RDOŚ naukowcy przeprowadzili liczenie ślimaków winniczków. Zrobiono to po to, by można było ocenić stan populacji tych mięczaków, a to podstawa do wydawania decyzji na temat ich zbioru i skupu. "W naszym regionie zakazu zbiorów ślimaków nie przewidujemy, ponieważ dzięki inwentaryzacji, którą przeprowadziliśmy kilka lat temu wiemy, że w województwie podlaskim populacja ślimaka winniczka jest dość wysoka. Wydawane w województwie limity zbioru winniczków na poziomie 100 ton są prawidłowo oszacowane i nie wpłyną negatywnie na funkcjonowanie tej populacji" - podkreśliła Małgorzata Wnuk.
Liczenie ślimaków, które przeprowadzili w 2011 r. w Podlaskiem naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu wykazało, że w regionie może być około 120 mln osobników winniczka. To spora populacja. Przebadano wówczas stanowiska we wszystkich 118 gminach. Wykazano wtedy, że w 17 z nich, m.in. w Wiżajnach, Rutce Tartak, Turośli, Grabowie czy Surażu, winniczków nie było. Najwięcej było ich natomiast w okolicach Siemiatycz, Zabłudowa, Bielska Podlaskiego, Krynek czy Szudziałowa oraz w Białymstoku.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę