Jak podała FAMMU/FAPA, w bieżącym roku spodziewany wolumen zbiorów truskawek w Chinach to około 2,05 mln ton wobec 2,1 mln ton w roku 2012 oraz 2 mln ton w roku 2011.
Około 85% z truskawek zbieranych w Chinach kierowane jest do bezpośredniego spożycia, a około 15% do przetworzenia.
W bieżącym, 2013 roku do spożycia w postaci świeżej na rynek chiński zostanie skierowane około 1,769 mln ton truskawek, a do przetwórstwa około 280 tys. ton. Import tych owoców od kilku lat utrzymuje zerowy poziom a eksport produktu świeżego to zaledwie 1 tys. ton, a ta wspomniana wielkość trafiła przed rokiem do Rosji i Wietnamu.
O ile praktycznie nie istnieje handel zagraniczny w przypadku świeżych truskawek to dla produktu mrożonego jest on już istotny. W sumie ze wspomnianej wielkości, od 250 do 300 tys. ton truskawek kierowanych do przetwórstwa w zależności od sezonu produkcyjnego, roczny wolumen produkcji mrożonych owoców kształtuje się na poziomie 130-160 tys. ton. W bieżącym roku spodziewana produkcja to 160 tys. ton, z czego około 38 tys. ton pozostanie na chińskim rynku do spożycia, a około 130 tys. ton zostanie wyeksportowane.
W przypadku eksportu około 48% wysyłanego towaru trafia na unijny rynek, gdzie niekwestionowanym liderem w odbiorze towaru pozostaje Holandia. W poprzednim roku średnia cena eksportowa chińskiej, mrożonej truskawki kształtowała się na poziomie 1433 USD/tonę. Chiny importują ponadto śladowe ilości mrożonej truskawki, a niemal 100% dostaw pochodzi z Chile i Argentyny.