Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

BASF zdobywa nagrodę w dziedzinie innowacji za siatkę owadobójczą do drewna

23 lipca 2010
W Ludwigshafen, Limburgerhof, Niemcy 16 lipca 2010 roku BASF otrzymał od Kuratorium Leśnictwa i Technologii Leśnej (KLTL) (Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik e. V.) nagrodę w kategorii innowacje za system ochrony lasu ComplionTM oparty na sieciach owadobójczych do drewna. W celu wyrażenia uznania dla innowacyjnych rozwiązań w leśnictwie KLTL oraz Międzynarodowe Targi w Monachium przyznały nagrody w kategorii innowacje na Targach Interforst 2010.

Technologia sieci owadobójczej jest nowatorskim podejściem do ochrony produktów drzewnych w leśnictwie, które kontroluje różnorodne gatunki owadów, takie jak korniki z rodziny Scolytidae, wylęgające się w korze i drewnie. Sieci te są ulepszoną wersją długotrwałych zaimpregnowanych sieci owadobójczych wykonanych w technologii BASF Interceptor®, wykorzystujących wolnouwalniający się środek owadobójczy w celu zwalczania rozprzestrzeniania się malarii. Seria wstępnych prób terenowych potwierdziła skuteczność zastosowania technologii sieci w leśnictwie.
Sieci owadobójcze wyprodukowane przez BASF są wysoce skuteczne i przyjazne środowisku. Powstały dzięki inteligentnemu połączeniu doświadczenia i wiedzy BASF odnośnie do materiałów przeznaczonych do produkcji sieci wędkarskich oraz produktów ochrony roślin, przy połączeniu wyjątkowego procesu wytwarzania sieci wędkarskich z szybkodziałającym środkiem owadobójczym. Środek owadobójczy wraz ze spoiwem polimerowym stosowany jest bezpośrednio na włóka sieci w procesie przemysłowym. Reguluje to kontrolowane uwalnianie się aktywnego składnika i zapewnia długotrwałą skuteczność. W ciągłym procesie zachodzącym na powierzchni sieci uwalniania jest jedynie niewielka ilość aktywnej substancji, ale jest ona wystarczająca do tego, aby aktywnie zwalczać korniki. Sieci wielokrotnego użytku pozostają skuteczne przez długi czas, nawet przez cały sezon. Sieci te są odporne na rozdarcie, a stabilizator UV zapobiega ich kruszeniu na słońcu. Sieci owadobójcze mogą być ponadto utylizowane: jeżeli odpady z lasu chronionego przez ten system wykorzysta się przez krótki czas do wytworzenia energii, sieci mogą być termicznie zutylizowane w sposób przyjazny dla środowiska.

Thomas Zühlke, Product Manager w dziale Leśnictwa Europejskiego w BASF, skomentował przyznanie medalu w dziedzinie innowacyjności na Targach Interforst: „Innowacyjne rozwiązania są ważne z punktu widzenia zrównoważonej ochrony lasów. Jesteśmy szczęśliwi, że komisja złożona z niezależnych ekspertów uhonorowała koncept, który jest inteligentnym uzupełnieniem metod konwencjonalnych.”

W nadchodzących latach inteligentne rozwiązania ochronne będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w leśnictwie. Pod względem obszaru leśnictwo jest po rolnictwie najważniejszą metodą uprawy ziemi w Niemczech. Obroty branży zatrudniającej 1,2 miliona osób wynoszą 170 miliardów euro. Europejska Komisja Gospodarcza (UN/ECE) ocenia, że rynek ten będzie rozwijał się dynamicznie po załamaniach w latach 2008–2009. Siłami napędowymi jego rozwoju są szczególnie rozwój energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska metod wykorzystywanych w budownictwie oraz zastosowanie drewna w produkcji energii. Dlatego też należy się spodziewać, że sam obrót peletami podwoi się do roku 2012.

Z drugiej strony, przed branżą leśnictwa stoją różnorodne wyzwania, które mogą mieć wpływ na długofalowy wzrost tego sektora. Zmiany klimatyczne oznaczają zwiększenie zakresu szkód wywołanych przez korniki - a to i tak przy osłabionym już suszami i wysoką temperaturą drzewostanie. Surowsze regulacje doprowadzą również do zmiany myślenia w branży, co podniesie znaczenie środków ochrony lasu, a zatem zwiększenie kompatybilności rozwiązań służących zwalczaniu szkodników na tym obszarze nabierze istotniejszego znaczenia.

Mając na uwadze powyższe czynniki i wykorzystując lata doświadczeń w obszarze zarządzania leśnictwem, BASF pracuje od 2008 roku nad stworzeniem zrównoważonych i skutecznych rozwiązań służących ochronie lasu, tak by były one przyjazne środowisku naturalnemu oraz użytkownikowi. BASF realizuje ten projekt we współpracy z Nordwestdeutsche Forstliche Versuchsanstalt (Eksperymentalną Stacją Leśną w Niemczech Północno-Zachodnich) w Göttingen oraz Institut für Waldschutz des Bundesforschungs- & Ausbildungszentrums für Wald, Naturgefahren & Landschaft (BFW) (Departamentem Ochrony Lasu Austriackiego Centrum Badań i Szkoleń w Dziedzinie Lasów, Naturalnych Zagrożeń i Krajobrazu) w Wiedniu.

BASF oraz jego Oddział ds. Ochrony Roślin od ponad dziesięciu lat wykonują badania w dziedzinie zarządzania leśnictwem. Należy się spodziewać, że po uzyskaniu zgody od właściwych organów, pierwsze wdrożenia rodziny produktów ComplionTM rozpoczną się na rynku pod koniec roku 2011.

O Oddziale ds. Ochrony Roślin
Z roczną sprzedażą na poziomie 3,6 miliarda € w 2009 roku należący do BASF Odział ds. Ochrony Roślin jest liderem w dziedzinie ochrony roślin i silnym partnerem branży rolniczej dzięki dostarczaniu popularnych i innowacyjnych środków grzybobójczych, owadobójczych i herbicydów. Rolnicy korzystają z tych środków oraz usług w celu wzmocnienia roślin i ich jakości. Środki te znajdują również zastosowanie w publicznej ochronie zdrowia, strukturalnym/miejskim zwalczaniu szkodników, w ochronie roślin darniowych i ornamentalnych, zarządzania roślinnością oraz leśnictwie. BASF dąży do błyskawicznego przekształcania wiedzy w sukces rynkowy. Celem Oddziału BASF ds. Ochrony Roślin jest stanie na czele światowych innowacji, optymalizacja produkcji rolniczej, poprawa żywienia, a zatem podniesienie jakości życia dla zwiększającej się populacji ludzkiej. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej, pod adresem: www.agro.basf.com.


BASF jest wiodącą na świecie firmą chemiczną: The Chemical Company. Jej portfolio obejmuje gamę produktów od chemikaliów, plastików i akcesoriów, po produkty rolne, oczyszczone substancje chemiczne, ropę i gaz. Będąc wiarygodnym partnerem, BASF wykorzystuje właściwości chemiczne, aby pomóc klientom w praktycznie każdej branży odnosić coraz większe sukcesy. Dzięki cennym produktom i inteligentnym rozwiązaniom BASF jest w stanie sprostać światowym wyzwaniom, takim jak ochrona klimatu, oszczędność energii, żywienie czy mobilność. W 2009 r. BASF osiągnął sprzedaż na poziomie 50 miliardów €, a pod koniec roku zatrudniał około 150.000 pracowników. Więcej informacji na temat BASF dostępnych jest na stronie internetowej pod adresem: www.basf.com.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę