Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bankierzy: sytuacja makro poprawi się w ciągu 6 miesięcy

5 stycznia 2016
Polscy bankierzy z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji makroekonomicznej. 31 proc. z nich sądzi, że sytuacja makro polepszy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z Europejskiego Barometru Bankowości Ernst & Young.
W poprzedniej edycji uważało tak 6 proc. ankietowanych w Polsce.

Z badania Ernst & Young wynika, że w ciągu sześciu ostatnich miesięcy nastąpiła niewielka zmiana nastrojów europejskich bankierów, jeśli chodzi o sytuację makroekonomiczną. Przeważa ostrożny optymizm - niemal 24 proc. respondentów ocenia, że sytuacja ta się poprawi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 15 proc. z poprzedniej edycji badania (sprzed pół roku).
- Wiele dotychczasowych źródeł wzrostu gospodarki wygasło. Po spowolnieniu w 2012, w obecnym roku oczekiwany jest jeszcze niższy wzrost gospodarczy. Stopniowe ożywienie jest co prawda oczekiwane w drugiej połowie bieżącego roku, ale jego siła będzie umiarkowana. Dodatkowo, sektor bankowy będzie stał przed wyzwaniem wzrastającego udziału należności zagrożonych i wojny cenowej. Słaby popyt jest niewątpliwe dużym wyzwaniem dla sektora bankowego. Zatem można mówić o optymizmie, ale nadal bardzo ostrożnym - powiedziała cytowana w komunikacie Iwona Kozera z Ernst & Young.
45 proc. respondentów ocenia, że uda im się w 2013 roku poprawić strukturę finansowania. Mniej niż 25 proc. banków spodziewa się skorzystać z programów finansowania oferowanych przez bank centralny, a 39 proc. oczekuje lepszej zdolności do spłaty środków z tytułu takich programów.
W Polsce 15 proc. respondentów oczekuje, że konieczne będzie sięgnięcie po finansowanie z banku centralnego. Wynik ten poprawił się w porównaniu z poprzednią edycją badania; wówczas prawie co trzeci ankietowany chciał sięgać po środki z banku centralnego.
Obecna edycja Europejskiego Barometru Bankowości pokazuje, że zwiększyło się zainteresowanie bankowością korporacyjną wśród polskich respondentów. Już prawie co drugi (44,5 proc.) badany menedżer banku w Polsce dostrzega perspektywę wzrostu dla swojej instytucji w tym segmencie bankowości. W poprzedniej edycji badania tak uważał tylko co czwarty badany (23 proc.).
41 proc. menedżerów banków spodziewa się dalszych redukcji zatrudnienia. Największych cięć oczekuje się w Austrii (75 proc.), we Włoszech (66 proc.), w krajach skandynawskich (62 proc.) oraz w Polsce, gdzie ponad 60 proc. banków spodziewa się dalszych zwolnień.
Badanie przeprowadzono wiosną 2013 r. wśród kadry zarządzającej wyższego szczebla w 250 europejskich bankach w 11 krajach.
Udział w badaniu wzięli także przedstawiciele polskich banków, których aktywa stanowią ponad 50 proc. całego sektora.




POWIĄZANE

Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza rami...

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Sou...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę