Pleśń pojawiająca się w produktach spożywczych jest szkodliwa dla zdrowia. Jej wzrost opóźniają pożyteczne bakterie kwasu fenylomlekowego.
Dlaczego tradycyjny chleb na zakwasie może być dłużej przechowywany? Ponieważ zakwas jest niczym innym jak rozmnożoną kulturą bakterii, odpowiedzialnych za fermentację mlekową.
Bakteriom zawdzięczamy pieczywo – bakterie mlekowe i drożdże fermentują ciasto; jogurty i kefir, masło – paciorkowce kwaszą śmietanę; spirytus – czyste kultury Lactobacillus delbruckii ukwaszają podłoże dla drożdży.
Włoski instytut naukowy w Barii specjalizuje się w wytwarzaniu żywności. Naukowcom udało się zidentyfikować substancję, której tradycyjne pieczywo zawdzięcza swoją trwałość. Jest to kwas fenylomlekowy (PLA), produkowany przez szczep bakterii Lactobacillus plantarum. Testy wykazały, że opóźnia on pojawienie się pleśni różnych gatunków o mniej więcej dwa dni.
Ponieważ kwas ten jest naturalnym i nieszkodliwym środkiem konserwującym może znaleźć zastosowanie w produkcji różnorodnych produktów spożywczych.