MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Austria zmieni budżet UE?

21 grudnia 2005
Szefowie frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim na wtorkowym spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem zapowiedzieli, że będą domagać się zmian w przyjętym przez przywódców państw Unii porozumieniu budżetowym na lata 2007- 13 zanim zapalą mu zielone światło.

Ten budżet nas nie satysfakcjonuje. Dziś odrzucilibyśmy to porozumienie, ale jest jeszcze możliwość negocjowania – mówili zgodnie na spotkaniu z Blairem szefowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim. Wytykali mu, że w wielu dziedzinach nie zwiększono wydatków w porównaniu z obecnymi planami budżetowymi UE, na lata 2000-2006, choć tymczasem nastąpiło rozszerzenie Unii.

Nie zgadzamy się na zamrożenie wydatków na kulturę, edukację i sprawy wewnętrzne – oświadczył szef największej frakcji, chadecko- konserwatywnej, Hans-Gert Poettering. Nie ma jeszcze planów budżetowych. Będą, kiedy zostanie zawarte porozumienie z Parlamentem Europejskim –  przypomniał, grożąc wetem eurodeputowanych, jeśli przywódcy państw UE nie wezmą pod uwagę ich postulatów.

Chadecy, socjaliści, liberałowie i Zieloni zgodnie domagali się zwiększenia wydatków na kulturę, edukację, badania, politykę zagraniczną, sprawy wewnętrzne i sprawiedliwość.

Mamy nadzieję, że następne, austriackie przewodnictwo spełni nasze oczekiwania –  powiedział w imieniu socjalistów austriacki europarlamentarzysta Johannes Swoboda.

Szef komisji budżetowej PE Janusz Lewandowski (PO), który był we wtorek w Wiedniu, by z Austriakami ustalać kalendarz negocjacji, powiedział PAP w rozmowie telefonicznej, że PE będzie naciskać na wzrost budżetu o 9 mld euro - tak by osiągnąć poziom wydatków z propozycji luksemburskiej.

Skończyły się targi narodowe, teraz trzeba dodać do tego budżetu wartość dodaną Unii Europejskiej – oświadczył Lewandowski. Z powodu propagandy sukcesu w nowych krajach UE, jaka miała miejsce na szczycie europejskim, trudno będzie podnieść wydatki na politykę spójności – dodał.

Tony Blair, premier W. Brytanii, kończącej przewodnictwo w UE, bronił kompromisu przyjętego w sobotę nad ranem przez przywódców państw Unii.

Wiem, że to nie jest idealny budżet, że wolelibyście wyższy budżet. Wierzymy, że to jest najlepsze porozumienie, jakie mogliśmy osiągnąć –  powiedział Blair. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nie doszło do zawarcia kompromisu. Skończyłoby się katastrofą – dodał.

Zapewniam państwa, że przewodnictwo kraju, który rozpoczął negocjacje z Turcją i Chorwacją i któremu udało się osiągnąć porozumienie budżetowe, jest sukcesem i nie można go nazywać porażką – podkreślił Blair na koniec spotkania z eurodeputowanymi. Nie odpowiedział wprost, czy istnieje "margines" pozwalający na zwiększenie unijnego budżetu.

Aby przyjęty przez przywódców państw UE kompromis budżetowy, zakładający wydatki w ciągu siedmiu lat na poziomie 862,4 mld, mógł wejść w życie, niezbędne jest tzw. porozumienie międzyinstytucjonalne z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. W czerwcu PE postulował przyjęcie budżetu 2007-13 na poziomie 975 mld euro.

Pierwsze trójstronne spotkanie austriackiego przewodnictwa z PE i KE w sprawie budżetu 2007-13 odbędzie się w Brukseli 23 stycznia. Porozumienie spodziewane jest najwcześniej w marcu. Nieoficjalnie mówi się, że PE zadowoli się wzrostem o 4 mld euro, tak by dociągnąć wydatki do 1,05 proc. dochodu narodowego brutto (w kompromisie przywódców państw UE wynoszą one 1,045 proc. DNB) Podczas przyjmowania budżetu na lata 2000-2006 Parlamentowi Europejskiemu udało się uzyskać wzrost wydatków o 2 mld euro już po zawarciu kompromisu przez przywódców państw UE.

Rada Ministrów przyjęła do wiadomości materiał informacyjny Porozumienie w sprawie Nowej Perspektywy Finansowej, zawarte na szczycie Rady Europy 15-17 grudnia 2005 roku - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rząd - głosi komunikat - zapoznał się z obszernym materiałem zawierającym faktograficzny opis wyników negocjacji i ocenę wielkości funduszy przeznaczonych na prowadzenie polityki UE oraz dla poszczególnych państw.

Nowa perspektywa finansowa zakłada wydatki UE w latach 2007-2013 na poziomie 862,4 mld euro. Jest to kwota o 9 mld euro mniejsza niż w propozycji Luksemburga, ale o 13 mld euro większa niż w propozycji brytyjskiej prezentowanej w grudniu. Łącznie z unijnego budżetu Polska ma uzyskać ponad 90 mld euro, w tym w ramach funduszy strukturalnych i spójności 59,65 mld euro.

Na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zostało zarezerwowane około 26 mld euro. Według CIR, w trakcie negocjacji budżetowych Polska osiągnęła wszystkie cele taktyczne oraz prawie wszystkie cele strategiczne. Uzyskano m.in. dodatkowe pieniądze dla pięciu wschodnich województw: świętokrzyskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. O ponad 300 mln euro zwiększono środki na program rozwoju tych województw, a w sumie na ten cel Polska uzyskała 880 mln euro. W dużej mierze udało się też ochronić przed cięciami środki na rozwój obszarów wiejskich.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę