Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Austria zmieni budżet UE?

21 grudnia 2005
Szefowie frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim na wtorkowym spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem zapowiedzieli, że będą domagać się zmian w przyjętym przez przywódców państw Unii porozumieniu budżetowym na lata 2007- 13 zanim zapalą mu zielone światło.

Ten budżet nas nie satysfakcjonuje. Dziś odrzucilibyśmy to porozumienie, ale jest jeszcze możliwość negocjowania – mówili zgodnie na spotkaniu z Blairem szefowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim. Wytykali mu, że w wielu dziedzinach nie zwiększono wydatków w porównaniu z obecnymi planami budżetowymi UE, na lata 2000-2006, choć tymczasem nastąpiło rozszerzenie Unii.

Nie zgadzamy się na zamrożenie wydatków na kulturę, edukację i sprawy wewnętrzne – oświadczył szef największej frakcji, chadecko- konserwatywnej, Hans-Gert Poettering. Nie ma jeszcze planów budżetowych. Będą, kiedy zostanie zawarte porozumienie z Parlamentem Europejskim –  przypomniał, grożąc wetem eurodeputowanych, jeśli przywódcy państw UE nie wezmą pod uwagę ich postulatów.

Chadecy, socjaliści, liberałowie i Zieloni zgodnie domagali się zwiększenia wydatków na kulturę, edukację, badania, politykę zagraniczną, sprawy wewnętrzne i sprawiedliwość.

Mamy nadzieję, że następne, austriackie przewodnictwo spełni nasze oczekiwania –  powiedział w imieniu socjalistów austriacki europarlamentarzysta Johannes Swoboda.

Szef komisji budżetowej PE Janusz Lewandowski (PO), który był we wtorek w Wiedniu, by z Austriakami ustalać kalendarz negocjacji, powiedział PAP w rozmowie telefonicznej, że PE będzie naciskać na wzrost budżetu o 9 mld euro - tak by osiągnąć poziom wydatków z propozycji luksemburskiej.

Skończyły się targi narodowe, teraz trzeba dodać do tego budżetu wartość dodaną Unii Europejskiej – oświadczył Lewandowski. Z powodu propagandy sukcesu w nowych krajach UE, jaka miała miejsce na szczycie europejskim, trudno będzie podnieść wydatki na politykę spójności – dodał.

Tony Blair, premier W. Brytanii, kończącej przewodnictwo w UE, bronił kompromisu przyjętego w sobotę nad ranem przez przywódców państw Unii.

Wiem, że to nie jest idealny budżet, że wolelibyście wyższy budżet. Wierzymy, że to jest najlepsze porozumienie, jakie mogliśmy osiągnąć –  powiedział Blair. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nie doszło do zawarcia kompromisu. Skończyłoby się katastrofą – dodał.

Zapewniam państwa, że przewodnictwo kraju, który rozpoczął negocjacje z Turcją i Chorwacją i któremu udało się osiągnąć porozumienie budżetowe, jest sukcesem i nie można go nazywać porażką – podkreślił Blair na koniec spotkania z eurodeputowanymi. Nie odpowiedział wprost, czy istnieje "margines" pozwalający na zwiększenie unijnego budżetu.

Aby przyjęty przez przywódców państw UE kompromis budżetowy, zakładający wydatki w ciągu siedmiu lat na poziomie 862,4 mld, mógł wejść w życie, niezbędne jest tzw. porozumienie międzyinstytucjonalne z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. W czerwcu PE postulował przyjęcie budżetu 2007-13 na poziomie 975 mld euro.

Pierwsze trójstronne spotkanie austriackiego przewodnictwa z PE i KE w sprawie budżetu 2007-13 odbędzie się w Brukseli 23 stycznia. Porozumienie spodziewane jest najwcześniej w marcu. Nieoficjalnie mówi się, że PE zadowoli się wzrostem o 4 mld euro, tak by dociągnąć wydatki do 1,05 proc. dochodu narodowego brutto (w kompromisie przywódców państw UE wynoszą one 1,045 proc. DNB) Podczas przyjmowania budżetu na lata 2000-2006 Parlamentowi Europejskiemu udało się uzyskać wzrost wydatków o 2 mld euro już po zawarciu kompromisu przez przywódców państw UE.

Rada Ministrów przyjęła do wiadomości materiał informacyjny Porozumienie w sprawie Nowej Perspektywy Finansowej, zawarte na szczycie Rady Europy 15-17 grudnia 2005 roku - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Rząd - głosi komunikat - zapoznał się z obszernym materiałem zawierającym faktograficzny opis wyników negocjacji i ocenę wielkości funduszy przeznaczonych na prowadzenie polityki UE oraz dla poszczególnych państw.

Nowa perspektywa finansowa zakłada wydatki UE w latach 2007-2013 na poziomie 862,4 mld euro. Jest to kwota o 9 mld euro mniejsza niż w propozycji Luksemburga, ale o 13 mld euro większa niż w propozycji brytyjskiej prezentowanej w grudniu. Łącznie z unijnego budżetu Polska ma uzyskać ponad 90 mld euro, w tym w ramach funduszy strukturalnych i spójności 59,65 mld euro.

Na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich zostało zarezerwowane około 26 mld euro. Według CIR, w trakcie negocjacji budżetowych Polska osiągnęła wszystkie cele taktyczne oraz prawie wszystkie cele strategiczne. Uzyskano m.in. dodatkowe pieniądze dla pięciu wschodnich województw: świętokrzyskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. O ponad 300 mln euro zwiększono środki na program rozwoju tych województw, a w sumie na ten cel Polska uzyskała 880 mln euro. W dużej mierze udało się też ochronić przed cięciami środki na rozwój obszarów wiejskich.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę