Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że o ile jeszcze w grudniu przeważały spadkowe tendencje światowych cen artykułów mleczarskich, o tyle w styczniu widoczne są pewne oznaki ożywienia na rynku.
Według danych USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) w ubiegłym miesiącu największe zmiany odnotowano na rynku mleka w proszku. W Stanach Zjednoczonych, zarówno mleko odtłuszczone (OMP) jak i pełne (PMP) potaniało o prawie 10% w relacji miesięcznej do odpowiednio 2768 USD/t oraz 3402 USD/t. Niemniej, amerykańskie produkty nadal pozostawały o ponad 20% droższe niż unijne. W grudniu ceny OMP w portach Europy Zachodniej kształtowały się na poziomie średnio 2296 USD/t, tj. o ponad 4% niższym w relacji miesięcznej, zaś PMP - 2796 USD/t, o ponad 2% niższym m/m.
W przypadku rynku masła kierunek zmian był zróżnicowany. Produkt ten potaniał w UE - o ponad 3% w porównaniu do listopada do 3596 USD/t - oraz w USA - o ponad 4% do 4200 USD/t. Z kolei w portach Oceanii, ze względu na spory popyt zgłaszany przez kraje Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej - podrożał o prawie 11% do 3158 USD/t (co nie zmieniło faktu, że Nowa Zelandia pozostała najbardziej konkurencyjna cenowo).
Jak pisaliśmy wcześniej, w bieżącym miesiącu sytuacja uległa poprawie. Dane USDA wskazują, że w I połowie stycznia br. wzrosły przede wszystkim ceny mleka w proszku, zarówno na rynku unijnym, jak i w rejonie Oceanii, co częściowo można tłumaczyć umocnieniem dolara, stabilizacją po stronie produkcji, ale też utrzymującym się wysokim popytem na te produkty. W analizowanym okresie ceny odtłuszczonego mleka w proszku w notowane w portach Europy Zachodniej ukształtowały się na poziomie 2000-2300 USD/t, tj. o około 1% wyższym niż pod koniec grudnia (w euro wzrost sięgnął 4% do średnio 182 euro/100 kg).