Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Artykuły mleczne drożeją

12 lutego 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, pod koniec stycznia, podobnie jak na początku roku, przeważały wzrostowe tendencje światowych cen zbytu artykułów mleczarskich.
Według danych USDA w portach Oceanii podrożało przede wszystkim pełne mleko w proszku (PMP) - przeciętnie o 6 proc. względem pierwszej połowy ubiegłego miesiąca, do 2400-2900 USD/t. Ceny masła wzrosły o prawie 5 proc. do 3400-3875 USD/t, zaś mleka odtłuszczonego (OMP) o niespełna 4 proc. do 2300-2700 USD/t. Prawdopodobnie duży wpływ na to miał pozytywny rezultat ostatniej aukcji internetowej na platformie GlobalDairyTrade, prowadzonej przez nowozelandzką mleczarnię Fonterra. Na ostatniej z nich, przeprowadzonej 3 lutego br. indeks średnich cen wszystkich produktów mleczarskich zwiększył się o 9,4 proc. i wyniósł 4563 USD/t. Największy wzrost cen w odniesieniu do 20 stycznia br. odnotowano w przypadku pełnego mleka w proszku (+19,2 proc. do 2874 USD/t) oraz kazeiny (+7,7 proc. do 8776 USD/t).

To z kolei może być odpowiedzią na redukcję prognoz dotyczących tegorocznej produkcji mleka w Nowej Zelandii. Susza oraz niskie ceny skupu mleka przekładają się na szybsze zakończenie sezonu. Część spółdzielni szacuje, że produkcja w bieżącym roku będzie o około 3 proc. niższa od ubiegłorocznej.

Duże zmiany zachodzą też na rynku europejskim, czemu sprzyjało osłabienie euro wobec dolara amerykańskiego, poprawiające konkurencyjność unijnych produktów. W rezultacie w ostatnim tygodniu stycznia br. przeciętna cena PMP w krajach UE-28 ukształtowała się na poziomie o prawie 4 proc. wyższym niż tydzień wcześniej (244 EUR/100 kg), zaś OMP o 3 proc. wyższym (196 EUR/100 kg). Niemniej, nadal te dwa produkty są o około 40 proc. tańsze niż przed rokiem. W przypadku masła różnica sięga 24 proc., zaś serów od 7 proc. dla Emmentala do 30 proc. w odniesieniu do Edama.

Trudno na razie wyrokować na ile opisane powyżej zmiany są trwałe. Wyższym cenom będzie sprzyjało wyhamowanie wzrostowej dynamiki produkcji w Unii Europejskiej w obawie przed przekroczeniem kwot mlecznych oraz w Nowej Zelandii - na skutej suszy.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę