W magazynach Agencji Rynku Rolnego leży prawie milion ton unijnego ziarna jeszcze z zeszłorocznych zbiorów. Komisja Europejska chce się go szybko pozbyć przed zbliżającymi żniwami. Niestety na razie sprzedano zaledwie 76 tysięcy ton pszenicy. Teraz udało się znaleźć nabywców na 25 tysięcy ton kukurydzy. Jednak elewatorów do składowania nowego ziarna powinno wystarczyć. Wolna powierzchnia magazynowa wynosi bowiem około 4,5 miliona ton, a przedsiębiorcy podczas żniw zapełnią jedynie trzy miliony siedemset tysięcy ton.
Dlaczego polskie oferty zakupu ziarna i wywiezienie poza granicę Unii Europejskiej są najczęściej przez Bruksele odrzucane? Problem tkwi w cenie jaką proponują nasze firmy. Podczas ostatniego przetargu było to od 87 do 90 euro za tonę pszenicy. Bardziej konkurencyjne były oferty węgierskie, słowackie, czeskie i austriackie.
Tamtejsze firmy zobowiązały się do kupna i wyeksportowania ziarna za ponad 92 euro za tonę. W efekcie z magazynów interwencyjnych w tych krajach już niedługo zniknie kilkanaście tysięcy ton ziarna. Kolejny przetarg na pszenicę 11 sierpnia, na kukurydzę dzień wcześniej.