Od 17 marca br. biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2014 r. Co roku o taką pomoc stara się ok. 1,4 mln rolników. W tym roku na ten cel jest 3,4 mld euro.
Szacunkowa maksymalna stawka jednolitej płatności obszarowej w 2014 r. wyniesie ok. 219,87 euro na jeden hektar - informuje Agencja.
W tym roku, tak jak w poprzednich latach, rolnicy wypełniając wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2014 r. jednocześnie mogą ubiegać się o dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowanie (tzw. ONW), płatności rolno-środowiskowe, o pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne.
Dopłaty przysługują rolnikom do takich samych rodzajów płatności bezpośrednich jak w 2013 r., z wyjątkiem tzw. dopłaty do trwałych użytków zielonych (tzw. płatność zwierzęca).
ARiMR informuje, że zmieniły się zasady przyznawania dopłat bezpośrednich. W tym roku nie obowiązuje zasada utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r., co oznacza, że dopłatę można obecnie dostać na każde zgłoszone grunty.
W przypadku dopłat ONW zmiana polega na tym, że rolnik, który chce otrzymywać takie dopłaty, nie będzie musiał zobowiązywać się do prowadzenia przez pięć lat działalności na terenach ONW. Z przyjęcia takiego zobowiązania zwolnieni będą rolnicy, którzy po raz pierwszy będą ubiegać się o przyznanie dopłat ONW lub właśnie zakończyli realizację 5-letniego zobowiązania do prowadzenia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania czy terenach górskich.
Są też zmiany w dopłatach do programów rolnośrodowiskowych. Polegają one na ograniczeniu dopłat w zależności od danego programu. Np. rolnicy ekologiczni otrzymają 100 proc. stawki płatności za powierzchnię do 20 ha, a 50 proc. - od 20 do 30 ha.
Rolnicy, którzy ubiegali się o dopłaty w ubiegłym roku, otrzymali z Agencji wstępnie wypełniony wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcją ich wypełniania.
Szczegółowe zasady przyznawania płatności i pomocy oraz wzory wniosków i dokumentów są zamieszczone na stronie internetowej www.arimr.gov.pl, są one także dostępne w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.
Wnioski o dopłaty bezpośrednie ARiMR przyjmuje już po raz jedenasty. Zgodnie z unijnymi przepisami rolnicy muszą dostarczyć dokumenty do 15 maja br. Wnioski można także przekazywać pocztą lub przez internet.
9473752
1