Podpisanie umowy z ABG Ster Projekt na potrzeby IACS, które nastąpiło 22 lipca br., jest związane z rozszerzeniem funkcji tego systemu o obsługę funduszy w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Wartość kontraktu zawartego z ABG Ster Projekt S.A. wynosi 70,7 mln zł i obejmuje dostawę urządzeń do Centrum Przetwarzania Danych w Warszawie. Dzięki temu będzie możliwa migracja systemu IACS na nową platformę z procesorami Itanium. Zmiana ta zwiększy moc obliczeniową serwerów aplikacyjnych i podniesie wydajność aplikacji do obsługi wniosków. Codziennie, w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych oraz centrali Agencji z aplikacji tych korzysta ponad 4,5 tys. pracowników.
Umowa obejmuje również dostawę serwerów HP SuperDome, które zostaną zainstalowane w klastrze bazy danych. Serwery te wzmocnią silnik bazy danych, usprawnią proces gromadzenia i wyszukiwania danych, podniosą efektywność samej aplikacji IACS oraz raportowania i analiz.
ABG Ster Projekt dostarczy także Agencji macierze dyskowe, które posłużą do przechowywania danych w systemie. Po kampanii zbierania wniosków w 2004 r. zgromadzono ponad 5 TB danych. Nowa kampania obsługi wniosków oraz rozszerzenia funkcjonalne IACS wymagają zwiększenia przestrzeni dyskowych. Ponadto, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez Unię Europejską, w systemie muszą być przechowywane dane z trzech kolejnych lat.
Dostawa sprzętu i jego instalacja pozwoli Agencji na uruchomienie równoległego ośrodka przetwarzania danych. Ze względu na strategiczne znaczenie systemu IACS, audytorzy unijni rekomendowali budowę zapasowego centrum przetwarzania danych. W przypadku awarii ośrodka podstawowego, centrum zapasowe byłoby gotowe do przejęcia przetwarzania. Agencja realizuje to zalecenie właśnie poprzez budowę ośrodka równoległego. Zgodnie z tą koncepcją, oba centra będą pracowały jednocześnie, „sumując” swoje moce obliczeniowe. W przypadku awarii jednego z nich, drugi ośrodek przejmie przetwarzanie danych bez przerwy w funkcjonowaniu systemu IACS. Równoległy ośrodek przetwarzania danych (serwerownia zapasowa) będzie zlokalizowany z dala od obecnego centrum. Pomieszczenia dla tego ośrodka zostały wydzierżawione na 9 lat w ramach umowy najmu podpisanej 27 lipca br. przez Agencję z firmą Energis Polska Sp. z o.o. Najemca został wyłoniony w drodze konkursu ofert, a wartość podpisanej umowy to 8,5 mln zł. Serwerownia wraz z rozbudowanym zapleczem technicznym będzie spełniać wszystkie międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.
Przebudowa aktualnej konfiguracji systemu informatycznego IACS rozpocznie się w listopadzie 2005 r. Do końca bieżącego roku planowane jest uruchomienie równoległego przetwarzania danych w warstwie serwerów aplikacyjnych. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie równoległego przetwarzania danych w warstwie serwera bazy danych (tzw. rozpięcie klastra bazodanowego). Czas niezbędny na pełne uruchomienie równoległego ośrodka przetwarzania danych szacuje się na ok. 18 miesięcy.