Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Apelujemy o skuteczne i wydajne wdrożenie nowej strategii leśnej

25 marca 2015
Europejscy właściciele i zarządcy lasów oraz osoby zawodowo zajmujące się lasami reprezentowane przez najważniejsze strony zainteresowane europejskiego sektora lasów: EUSTAFOR, CEPF, Copa-Cogeca, ELO, FECOF, UEF i USSE, z radością przyjęły deklaracją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Międzynarodowym Dniu Lasów 21 marca, którego hasło w 2015 r. brzmiało „Lasy | Klimat | Zmiana”.
Lasy i drzewa są niezbędne do życia na ziemi i stanowią kluczowy element zadowolenia wśródludzi. Ekosystemy leśne obejmują jedną trzecią lądu na ziemi. W Europie lasy pokrywają 44% powierzchni. Oprócz tradycyjnej produkcji drewna i innych produktów przynoszą one wiele korzyści europejskim społeczeństwom i środowisku, w tym czyste powietrze i czystą wodę, to w nich znajdziemy 80% różnorodności biologicznej spotykanej na lądzie. Stanowią również naturalną ochronę przed zmianą klimatu.
Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lasów chcielibyśmy zwrócić uwagę na rolę n aktywnych zarządców lasów w utrzymaniu ich zrównoważoności. Lasy zarządzane w sposób zrównoważony przynoszą nie tylko korzyści środowiskowe, ale pozwalają również na utrzymanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego i wzrostu dzięki przyjaznym klimatowi i odnawialnym surowcom, które pozwalają im na tworzenie ekologicznego zatrudnienia. Lasy stanowią źródło utrzymania dla milionów prywatnych właścicieli lasów. Są ważne również dla budżetów gmin i państw.
Prowadzimy aktywną promocję zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Europie, która ułatwia realizację przewodnich inicjatyw politycznych Unii Europejskiej, jak np. strategia w ramach programu Europa 2020 „Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: Biogospodarka dla Europy”, najnowszy pakiet klimatyczno-energetyczny do roku 2030 i strategia ochrony óżnorodności biologicznej na okres do 2020 r.
Konkurencyjny sektor leśny pomaga utrzymać ożywienie obszarów wiejskich oraz zapobiega porzucaniu gruntów i odpływowi ludności z obszarów wiejskich. Dlatego też chcemy podkreślić, że udana realizacja programów rozwoju obszarów wiejskich pozwala właścicielom i zarządcom lasów oraz osobom zawodowo zajmującym się lasami na wytwarzanie zrównoważonych i  innowacyjnych produktów oraz usług, przez co przyczyniają się one do łagodzenia zmian klimatu.
Apelujemy przede wszystkim o skuteczne i wydajne wdrożenie nowej strategii leśnej UE. W pełni popieramy cel strategii  jakim jest zagwarantowanie zarządzania lasami w poszanowaniu zasad zrównoważonej gospodarki leśnej i wzmocnienie wkładu UE w ograniczenie wylesiania na świecie do 2020 r.
 EUSTAFOR - European State Forest Association www.eustafor.eu
CEPF - Confederation of European Forest Owners www.cepf-eu.org
COPA-COGECA - European Farmers European Agri-Cooperatives www.copa-cogeca.be
ELO - European Landowners’ Organization www.europeanlandowners.org
FECOF – European Federation of Municipal Woodowners www.fecof.eu
UEF – Union of European Foresters www.european-foresters.org
USSE - Union des sylviculteurs du Sud de l'Europe www.usse-eu.org
Opracował: Obi oba

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę