Europejscy właściciele i zarządcy lasów oraz osoby zawodowo zajmujące się lasami reprezentowane przez najważniejsze strony zainteresowane europejskiego sektora lasów: EUSTAFOR, CEPF, Copa-Cogeca, ELO, FECOF, UEF i USSE, z radością przyjęły deklaracją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Międzynarodowym Dniu Lasów 21 marca, którego hasło w 2015 r. brzmiało „Lasy | Klimat | Zmiana”.
Lasy i drzewa są niezbędne do życia na ziemi i stanowią kluczowy element zadowolenia wśródludzi. Ekosystemy leśne obejmują jedną trzecią lądu na ziemi. W Europie lasy pokrywają 44% powierzchni. Oprócz tradycyjnej produkcji drewna i innych produktów przynoszą one wiele korzyści europejskim społeczeństwom i środowisku, w tym czyste powietrze i czystą wodę, to w nich znajdziemy 80% różnorodności biologicznej spotykanej na lądzie. Stanowią również naturalną ochronę przed zmianą klimatu.
Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Lasów chcielibyśmy zwrócić uwagę na rolę n aktywnych zarządców lasów w utrzymaniu ich zrównoważoności. Lasy zarządzane w sposób zrównoważony przynoszą nie tylko korzyści środowiskowe, ale pozwalają również na utrzymanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego i wzrostu dzięki przyjaznym klimatowi i odnawialnym surowcom, które pozwalają im na tworzenie ekologicznego zatrudnienia. Lasy stanowią źródło utrzymania dla milionów prywatnych właścicieli lasów. Są ważne również dla budżetów gmin i państw.
Prowadzimy aktywną promocję zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w Europie, która ułatwia realizację przewodnich inicjatyw politycznych Unii Europejskiej, jak np. strategia w ramach programu Europa 2020 „Innowacje w służbie zrównoważonego wzrostu: Biogospodarka dla Europy”, najnowszy pakiet klimatyczno-energetyczny do roku 2030 i strategia ochrony óżnorodności biologicznej na okres do 2020 r.
Konkurencyjny sektor leśny pomaga utrzymać ożywienie obszarów wiejskich oraz zapobiega porzucaniu gruntów i odpływowi ludności z obszarów wiejskich. Dlatego też chcemy podkreślić, że udana realizacja programów rozwoju obszarów wiejskich pozwala właścicielom i zarządcom lasów oraz osobom zawodowo zajmującym się lasami na wytwarzanie zrównoważonych i innowacyjnych produktów oraz usług, przez co przyczyniają się one do łagodzenia zmian klimatu.
Apelujemy przede wszystkim o skuteczne i wydajne wdrożenie nowej strategii leśnej UE. W pełni popieramy cel strategii jakim jest zagwarantowanie zarządzania lasami w poszanowaniu zasad zrównoważonej gospodarki leśnej i wzmocnienie wkładu UE w ograniczenie wylesiania na świecie do 2020 r.
EUSTAFOR - European State Forest Association www.eustafor.eu
CEPF - Confederation of European Forest Owners www.cepf-eu.org
COPA-COGECA - European Farmers European Agri-Cooperatives www.copa-cogeca.be
ELO - European Landowners’ Organization www.europeanlandowners.org
FECOF – European Federation of Municipal Woodowners www.fecof.eu
UEF – Union of European Foresters www.european-foresters.org
USSE - Union des sylviculteurs du Sud de l'Europe www.usse-eu.org
Opracował: Obi oba
7420511
1