Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Apel Inspekcji Pracy do rolników o ostrożność przy żniwach

12 lipca 2012
Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku zaapelował do rolników o ostrożność przy zbliżających się pracach polowych w trakcie żniw. Zaleca przegląd stanu maszyn rolniczych, ale też zapewnienie opieki dzieciom, by nie przebywały podczas żniw na polach.
"(...) każdy rolnik, obojętnie jaki będzie plon, powinien zadbać o to, aby żniwa przebiegły bezpiecznie dla niego i członków jego rodziny" - napisał w apelu opublikowanym w środę na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku Marek Aleksiejuk.
Wzorem lat ubiegłych, w lipcu i sierpniu pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy będą odwiedzać wybrane gospodarstwa rolne, by doradzać w sprawie zachowania bezpieczeństwa podczas prac na wsi.
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2011 roku w Podlaskiem odnotowano w trakcie żniw 30 wypadków, do których wzywane było pogotowie ratunkowe. 2 osoby zginęły, kilkanaście osób wskutek odniesionych obrażeń zostało inwalidami. Wśród poszkodowanych było troje dzieci - wynika z danych Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.
"Przyczyną największej liczby wypadków było przewożenie pasażerów w miejscach niebezpiecznych, takich jak: przyczepy załadowane i puste, błotniki, stopnie wejściowe czy belki maszynowe ciągników, dyszle przyczep i pomosty kombajnów" - poinformował Aleksiejuk. Do wielu urazów palców czy całych rąk doszło w trakcie usuwania awarii sprzętu rolniczego, zwłaszcza podczas pracy pras rolujących.
Inspektorzy pracy przypominają, że aby unikać wypadków i ich skutków, należy przede wszystkim zadbać przed żniwami o dobry stan techniczny kombajnów, pras; sprawdzić, czy sprzęt ma założone odpowiednie osłony. Zaleca się, by nie dokonywać napraw na polu. Specjaliści od bezpieczeństwa apelują również o właściwy przewóz osób. Przypominają, że nie wolno przewozić osób na maszynach rolniczych. Przypominają również o zakazie pracy pod wpływem alkoholu czy o konieczności osłaniania głów osób pracujących na słońcu.
Inspektorzy pracy proszą, by szczególną opieką otoczyć dzieci i młodzież do 15. roku życia. Zalecają, by dzieci zostawały w domu pod opieką dorosłych, a jeśli już ich pomoc jest w gospodarstwie niezbędna, "to tylko przy takich pracach, które mogą wykonać ze względu na swoje warunki fizyczne i psychiczne". "Nie powinny one samodzielnie obsługiwać ciągnika i innych maszyn rolniczych, np. kombajnu, dźwigać ciężarów i pracować na wysokości, np. przy załadunku i rozładunku słomy" - apeluje inspektor pracy.
"Podjęte działania zapobiegawcze pozwolą uniknąć wypadków przy pracach żniwnych" - napisano w apelu.
Białostocki oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) nie ma wyodrębnionej w statystykach konkretnej liczby wypadków, do których doszło w trakcie żniw. Zbierane są dane o wypadkach z udziałem konkretnych maszyn i urządzeń. Np. z udziałem kombajnów zbożowych w 2011 roku było w regionie 231 wypadków. Najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem ciągników rolniczych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę