Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Apel do Komisji Europejskiej

5 stycznia 2016
NSZZ RI "Solidarność" i Krajowa Rada Izb Rolniczych 5 marca  wystosowały wspólnie pismo do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Daciana Ciolosa w sprawie sytuacji na rynku trzody chlewnej.
Organizacje w piśmie tym apelują o podjęcie wszelkich dostępnych działań w celu przywrócenia eksportu wieprzowiny oraz o wprowadzenie możliwych mechanizmów, które pozwolą na zrekompensowanie producentom trzody chlewnej utraconych korzyści w wyniku wystąpienia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).
Poniżej prezentujemy treść tego pisma

 Szanowny Pan
Dacian Ciolos
Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
W związku z sytuacją, dotyczącą przypadków wykrycia wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) i podjęcia działań zapobiegawczych i ochronnych ze strony Komisji Europejskiej, zawartych w Decyzji Wykonawczej Komisji z dnia 18 lutego 2014 roku dotyczącej niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Polsce (Dz. Urz. UE L 50 z dnia 20.02.2014 roku), zwracam się do Pana Komisarza o podjęcie działań w kierunku ustanowienia środków wsparcia, o których mowa w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającym rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007, w celu pomocy sektorowi mięsa wieprzowego celem przezwyciężenia negatywnych skutków wystąpienia wirusa ASF.
Obecna sytuacja, związana z wytępieniem ASF powoduje nie tylko drastyczne spadki cen, zahamowanie eksportu ale także rzutuje na rozwój hodowli i produkcji mięsa wieprzowego powodując poważne zakłócenia na rynku oraz podważanie zaufania konsumentów do mięsa wieprzowego i jego produktów.
W związku z powyższym, mając na uwadze los producentów mięsa wieprzowego, w nawiązaniu do dyskusji podjętej na posiedzeniu Komitetów Copa-Cogeca w dniach 20 i 21 lutego 2014 roku, zwracam się do Pana Komisarza o uruchomienie wszelkich dostępnych działań w celu przywrócenia eksportu wieprzowiny, w szczególności na rynki Unii Celnej, a także Chin i innych „krajów trzecich”, a także wprowadzenia mechanizmów mających na celu zrekompensowanie producentom trzody chlewnej utraconych korzyści, w tym w szczególności: - uruchomienia systemu rekompensat dla producentów świń, pozwalających na zrekompensowanie poniesionych strat i utraconych korzyści ze środków rezerwy, o której mowa w art. 226 rozporządzenia PE i Rady (UE) Nr 1308/2013
- uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania, o których mowa w art. 17 i 18 rozporządzenia PE i Rady (UE) Nr 1308/2013 oraz art. 4 Rozporządzenia Rady (UE) NR 1370/2013 z dnia 16 grudnia 2013 r. określającego środki dotyczące ustalania niektórych dopłat i refundacji związanych ze wspólną organizacją rynków produktów rolnych.
Podjęcie powyższych działań pozwoli na zniwelowanie niekorzystnych zjawisk i zakłóceń w sektorze wieprzowiny.
Z poważaniem
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
Wiktor Szmulewicz
 Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Wiceprezydent Copa
Jerzy Chróścikowski


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę