Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

ANR zarabia

15 stycznia 2009
W cieniu debaty nad przyszłością dzierżaw oraz planami likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych sama Agencja ma się czym pochwalić. W zeszłym roku zarobiła i odprowadziła do budżetu państwa miliard 800 milionów złotych. Ale zdaniem rządu to żaden argument, a państwowa ziemia powinna trafić do rolników.

Agencja Nieruchomości Rolnych zarządza dwom milionami czterystu tysiącami hektarów ziemi. Największa i najlepsza część państwowych gruntów milion 800 tysięcy hektarów jest bowiem dzierżawiona. Minister rolnictwa chce, aby 30% tej ziemi wróciło do zasobów Agencji, która następnie sprzedałaby je rolnikom na przetargach. Pozostałe 70% dzierżawcy mogliby kupić na zasadach pierwokupu.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: najlepszym właścicielem ziemi jest ten, co ją uprawia, a nie pośrednik, czy to będzie pośrednik w postaci agencji państwa czy ewentualnie osoby prywatnej.

Takie „trwałe rozdysponowanie” gruntów spowodowałoby, że Agencja Nieruchomości Rolnych mogłaby przestać istnieć. Problem w tym, że Agencja jest bardzo dochodowa. Tylko w zeszłym roku przekazała państwu miliard 800 milionów złotych. A tempo dochodów ma być utrzymane.

Tomasz Nawrocki – prezes ANR: plan jest ambitny. Zakładamy, że w stosunku do 2008 roku odprowadzimy do budżetu państwa taką samą kwotę z tego większa część trafi na fundusz rekompensacyjny, bo w okolicach 800 milionów złotych.

Fundusz Rekompensacyjny ma zaspokoić roszczenia tzw. zabużan, czyli byłych właścicieli ziemskich, którzy utracili swoje ziemie po II Wojnie Światowej w wyniku przesunięcia granic.

Henryk Kowalczyk poseł PiS: pomysł zlikwidowania ANR jeszcze o tej porze nie jest dobrym pomysłem. Agencja zarządza ponad 2,5 milionami hektarów. Czerpie duże korzyści.

Ale rządu takie argumenty nie przekonują.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: to nie jest kura, która znosi złote jajka w świetle naszej Konstytucji podstawą ustroju naszego jest rodzinne gospodarstwo rolne.

Reforma zasad dzierżawy państwowej ziemi rolnej jest cały czas opracowywana i nie trafiła jeszcze pod obrady Rady Ministrów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę