Telefonami na kartę posługują się bardzo często członkowie zorganizowanych grup przestępczych, a także terroryści. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego opowiada się za wprowadzeniem na terenie RP takich rozwiązań, które utrudnią potencjalnym zamachowcom działalność. Na pewno łatwiejszy i szybszy dostęp do danych osób korzystających z pre-paidów nie wyeliminuje całkowicie zagrożenia, ale skuteczniej pozwoli walczyć z przestępcami - wyjaśnia por. Robert Szczepkowski z zespołu prasowego agencji. ABW wraz z Komendą Główną Policji są inicjatorami tego rozwiązania i prowadzą prace nad projektem.
Kraje, które wprowadziły obowiązek rejestrowania pre-paidów: Dania, Francja, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Włochy, Wielka Brytania, Węgry Dane: ABW
Propozycje, nad którymi pracują te służby, dotyczą wyłącznie kwestii telefonów na kartę i rejestracji osób kupujących taką usługę. Sejm już raz nie zgodził się na wprowadzenie takich przepisów, ale wydarzenia w Madrycie czy poszukiwania sprawcy fałszywych alarmów w Warszawie wskazują, że ten instrument byłby bardzo przydatny. Chcielibyśmy, aby projekt był gotowy jak najszybciej, ale już wiemy, że zostawimy go nowemu parlamentowi – mówi Marek Gieorgica, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Posłowie obecnej kadencji rok temu - podczas nowelizacji prawa telekomunikacyjnego - sprzeciwili się pomysłowi zbierania danych wszystkich użytkowników komórek na kartę. Wtedy o odrzuceniu tego rozwiązania zadecydowały także niejasności interpretacyjne - powstała m.in. wątpliwość, czy nowe przepisy nie wprowadzą również obowiązku rejestrowania użytkowników kont internetowych. Zaważyły także argumenty operatorów sieci komórkowych dotyczące kosztów stworzenia systemu zbierania danych użytkowników.
Teraz autorzy projektu wyraźnie mówią o tym, że ograniczenia dotyczyć będą tylko komórek, a to dostawcy usług będą decydować o formie i sposobie zbierania danych swoich klientów. Szczegóły techniczne tego zabiegu są na etapie uzgodnień. Chodzi o to, by przy sprzedaży tej usługi dane nabywcy były operatorowi znane. Obowiązek obejmie ich udostępnianie służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo - wyjaśnia rzecznik prasowy MSWiA.
Według Elżbiety Sadowskiej, rzecznika prasowego firmy Polkomtel, operatora sieci Plus GSM proponowane rozwiązania uderzą w motor rozwoju telefonii komórkowej, którym są pre-paidy. Konieczność stworzenia baz danych osób, które kupują telefony na kartę, i bazy danych tych, którzy już ich używają, na pewno odbije się na cenach usług telefonicznych. Już teraz operatorzy na żądanie policji przekazują dane o abonentach i połączeniach. Ale ani firmy telekomunikacyjne, ani policja nie chcą mówić o skali i kosztach tej współpracy. To są już działania w konkretnych przypadkach - wtedy, gdy już rzeczywiście istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Rejestrowanie wszystkich użytkowników to już inna skala problemu – uważa rzecznik Polkomtela.