Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Amerykański drób wygrał w sporze z Chinami

14 października 2013
FAMMU/FAPA podała, że 25 września Światowa Organizacja Handlu (WTO) oficjalnie potwierdziła wygraną Amerykanów w długotrwałym sporze handlowym z Chinami.
Orzeczenie wydano po trzyletniej walce, jaką toczyły ze sobą oba kraje. Spór dotyczył wprowadzenia przez Chiny w 2010 r. ceł antydumpingowych na poziomie od 50,3 proc. do 105,4 proc. na produkty drobiowe sprowadzane z USA.


Pekin oskarżał USA o sprzedaż drobiu na rynku chińskim poniżej ceny rynkowej. Miało to służyć pokryciu różnicy cen drobiu produkowanego w kraju i w imporcie. Amerykanie zwrócili jednak uwagę, że ponad połowa całego amerykańskiego eksportu w tym czasie składała się z kurzych łapek, których Chiny nie wytwarzają w wystarczającej ilości, aby zaspokoić popyt krajowy.

Łapki są produktem, na które istnieje znikome zapotrzebowanie ze strony konsumentów amerykańskich, tym samym posiadają bardzo małą wartość na rynku krajowym. Po wprowadzeniu ceł na amerykańskie produkty, USA poprosiły stronę chińską o wyjaśnienia. Brak sukcesu w negocjacjach spowodował, że we wrześniu 2011 r. Amerykanie zgłosili spór na forum WTO.

W sierpniu br. panel WTO wydał raport, w którym orzekł na korzyść USA. Raport stwierdza, że przez nałożenie ceł antydumpingowych Chiny naruszyły zasady handlu międzynarodowego, a przy ustalaniu szkody dla krajowego przemysłu użyły błędnych kalkulacji. W 2009 r., rok przed wprowadzeniem ceł, USA wyeksportowały na rynek chiński 613 tys. ton mięsa kurcząt.

Po zastosowaniu restrykcji wysyłki obniżyły się o 90 proc., co spowodowało znaczne straty dla krajowego sektora drobiarskiego.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę