europejskie forum rolników 2025

Amerykańscy naukowcy potrafią wytwarzać ropę z alg

5 stycznia 2016
Inżynierowie z Wydziału Energii Northwest National Laboratory w USA opracowali sposób, aby przetwarzać glony w ropę. Potrzebują na to mniej niż godzinę czasu. W naturze proces ten trwa miliony lat. Olej ten można następnie przerabiać na benzynę, którą wykorzystuje się w samochodach, podaje The Pacific Northwest National Laboratory.
 
Zalety nowej techniki są oczywiste. Glony to jedna z najbardziej licznych form życia na naszej planecie, więc są idealnym kandydatem do konwersji na biopaliwa. Ponadto mają bardzo wysoką gęstość energii na jednostkę objętości. Przykładowo, żeby zamienić tradycyjną ropę na olej z alg, potrzeba ferm, które zajmą mniej niż 0,42 procent terytorium kraju.
 
Dla porównania można wymienić biodiesel z oleju sojowego. Do jego produkcji, zaspokajającej potrzeby Amerykanów, trzeba byłoby wykorzystać połowę terytorium Stanów Zjednoczonych. Paliwo z alg to nie jest nowy pomysł, ale po raz pierwszy naukowcom udało się tak szybko i łatwo je pozyskać.
„To trochę jak gotowanie w autoklawie, potrzeba tylko ciepła i ciśnienia” – powiedział Douglas Elliott, szef zespołu badawczego. „W rzeczywistości, możemy odtworzyć naturalny proces przetwarzania glonów w olej, który naturze zajął milion lat. Po prostu zrobiliśmy to dużo, dużo szybciej”.

Nowe paliwa mogą pojawić się na stacjach benzynowych szybciej niż można się było tego spodziewać. Wydział Energii Northwest National Laboratory zawarł umowy o partnerstwie z firmą Genifuel do pracy nad projektem i komercjalizacją konwersji paliwa, jako produktu konkurencyjnego na rynku paliw.



POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę