europejskie forum rolników 2025

Alkohol w sklepach bez zarzutu

5 stycznia 2016
Nie było podrobionego alkoholu ani fałszywych banderol w sklepach skontrolowanych 13 kwietnia przez Służbę Celną i UOKiK - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Kontrolę przeprowadzono w 161 placówkach siedmiu województw.
Służby prasowe resortu finansów poinformowały w komunikacie, że 13 kwietnia 2011 r. o godz. 17 funkcjonariusze celni i inspektorzy Inspekcji Handlowej (ponad 400 osób) przeprowadzili "zintensyfikowane działania kontrolne" na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i wielkopolskiego.
Sprawdzono 74 sklepy, 31 marketów i 56 lokali gastronomicznych. "Kontrolą objęto ponad 250 tys. butelek, tj. ok. 133 tys. litrów wyrobów alkoholowych. Spośród tej ilości wytypowane zostało ok. 25 tys. butelek do szczegółowego sprawdzenia, a 321 prób skierowano do badań laboratoryjnych" - ujawniło MF.
Resort wyjaśnił, że kontrole miały cel fiskalny, społeczny i ekonomiczny: zwalczanie nieprawidłowości podatkowych, ochronę zdrowia konsumentów oraz ochronę legalnie działających producentów wyrobów alkoholowych przed nieuczciwą konkurencją.
MF tłumaczy, że akcja miała miejsce w okresie przedświątecznym, bowiem wtedy, z powodu zwiększonego obrotu alkoholem, wzrasta ryzyko nieprawidłowości. Kontrolowano banderole pod kątem ich autentyczności oraz legalność pochodzenia wyrobów.
"Ponadto w kontrolowanych punktach kontrolerzy pobierali próbki wyrobów alkoholowych, które zostały przekazane do badań w laboratoriach celnych oraz w laboratoriach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (...) We wszystkich przypadkach wynik badania potwierdził, że kontrolowany wyrób jest legalny" - poinformowano. Służba Celna potwierdziła też autentyczność banderol.
Zdaniem MF wyniki akcji potwierdzają, że w przypadku wyrobów alkoholowych należy ograniczać kontrolę legalnego rynku i koncentrować siły na rozpoznawaniu, wykrywaniu i zwalczaniu nielegalnej produkcji wyrobów alkoholowych i wprowadzaniu ich do obrotu poza ewidencją na targowiskach, bazarach i innych nielegalnych miejscach sprzedaży.
Z danych Służby Celnej wynika, że w 2010 r. celnicy zlikwidowali 30 nielegalnych rozlewni alkoholu i zatrzymali ponad 220 tys. litrów nielegalnych wyrobów.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę