Jak zapewnia resort rolnictwa najpóźniej do 15 kwietnia opublikowana zostanie lista zatwierdzonych akredytowanych firm – producentów biopaliw, uprawnionych do zawierania z rolnikami umów kontraktacyjnych na dostawę surowców do produkcji biopaliw. Ilość dostarczonego na podstawie umowy surowca nie może być mniejsza niż tzw. plon reprezentatywny. Jego wysokość, uwzględniając średnie plony z hektara, ustali minister rolnictwa.
- Producent rolny, który zdecyduje się przetwarzać surowiec na cele energetyczne we własnym gospodarstwie, po zbiorze będzie musiał
wystąpić do wojewódzkiej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych z wnioskiem o dokonanie zważenia lub pomiaru zebranego surowca – mówi Agnieszka Korycińska, dyrektor Biura Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku.
Zdaniem MR i RW jest to niezbędne doskontrolowania, czy zadeklarowana powierzchnia upraw rzeczywiście odpowiada zebranej ilości surowca. Rolnik będzie mieć ponadtoobowiązek denaturacji ziarna przeznaczonego na cele energetyczne, abyuniemożliwić wykorzystania surowca na pasze.