europejskie forum rolników 2025

Akcyza na węgiel. Niektórzy muszą prowadzić ewidencję

2 lutego 2012
Gospodarze są zwolnieni z akcyzy na węgiel, ale o każdym kilogramie wrzuconym do pieca, który ogrzewa na przykład chlewnię, muszą napisać w ewidencji.
- Pierwsze słyszę! - mówi Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna, koło Chełmna. - Wiem, że akcyza na węgiel weszła w tym roku i że gospodarze nie muszą jej płacić. Byłem w składzie i tam musiałem podać różne dane, nawet dokąd opał pojedzie. Kilka kartek trzeba było na takie bzdury zmarnować. Ale o ewidencjonowaniu tego, co spalę w gospodarstwie, to nie słyszałem.

Gospodarze są zwolnieni, ale...
"Rolnicy, co do zasady, podlegają zwolnieniu, zarówno jeśli chodzi o dom/mieszkanie jak i gospodarstwo rolne, ale są zobowiązani do prowadzenia ewidencji zużytego węgla" - wyjaśnia Mariusz Ziarnowski, rzecznik Izby Celnej w Toruniu.

I dodaje, że takiego wykazu nie musi prowadzić rolnik, który węglem ogrzewa tylko dom. Ale jeśli na przykład chlewnię, to co innego - ewidencja musi być.

Plomba na zeszycie
- Na czym to ewidencjonowanie ma polegać? - pyta Kulwicki.

Dzwonię do Krajowej Informacji Podatkowej. Pytam, czy informacje o zużyciu węgla w gospodarstwie rolnym można wpisywać na przykład do zeszytu?

Można! Ale dowiaduję się, że zeszyt powinien być oplombowany. Dokładniej chodzi o to, żeby nie można było podmieniać kartek. Zeszyt musi być przedziurawiony. Przez dziurki przejdzie sznurek z plombą, którą założą w urzędzie celnym.

Chcę wiedzieć więcej, ale miła pani z informacji podatkowej po szczegóły odsyła do celników. Mam wrażenie, że interpretacja tych bzdurnych przepisów, też sprawia jej problem.

W Centrum Informacji Służby Celnej słyszę, że rolnik może prowadzić ewidencję w formie elektronicznej lub papierowej. Szczegóły? Poznam w referacie akcyzowym urzędu celnego.

Dzwonię do włocławskich celników. Tam po informacje odsyłają mnie na dyżur do Torunia, do ekspertów od akcyzy. I tutaj dowiaduję się najwięcej.

Cierpliwa urzędniczka przyznaje, że można ewidencjonować wyroby węglowe w formie elektronicznej, ale dodaje, że to dosyć skomplikowane. Żeby spełnić ustawowe wymogi trzeba stosować takie zabezpieczenia, by każdy ruch, każda zmiana w tabelce, była zarejestrowana.

Strony z numerkami
Słyszę, że ewidencjonowanie w zeszycie to sprawa prostsza, ale trzeba z nim przyjść do urzędu celnego, by został opieczętowany i oplombowany. Strony muszą być ponumerowane, a na nich tabelki wypełniane zgodnie ze wzorem.

Do rubryczek trzeba wpisać m.in.: datę otrzymania wyrobu (chyba chodzi o datę zakupu), liczbę i rodzaj opakowań, dane dokumentu dostawy, ilość otrzymaną zwolnioną z akcyzy (tu chyba trzeba wpisać, ile jest tego węgla).

Jest też rubryka: zużyta ilość węgla. I tutaj trzeba podać: datę, ilość (w kilogramach) oraz ilość narastająco. Niestety nie mamy pewności co oznacza to ostatnie określenie, ale do tematu wrócimy. Tym bardziej, że Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej powiedział, że za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych zwróci się do resortu finansów o wyjaśnienia tych absurdów. - To jest dyskryminacja rolników! - twierdzi. - Kiedy mamy znaleźć czas na pracę, jeśli zmuszani jesteśmy do wypełniania takich bzdurnych dokumentów!

Podobnie uważa Jan Mielcarek, rolnik z Kawęczyna (powiat Toruń): - Akcyza na węgiel to dyskryminacja ludzi ze wsi. Przecież to głównie oni kupują węgiel. Za ludzi z miasta załatwiają to elektrociepłownie.
Akcyza na węgiel to konieczność tłumaczona wymogami unijnymi, ale głupoty nic nie tłumaczy. W kategorii najdurniejsze przepisy, tym daję palmę pierwszeństwa. Polacy powinni poznać twórców absurdalnych zapisów! Wiedzielibyśmy, kto utrudnił życie sprzedawcom węgla, rolnikom, klientom składów opału a nawet marketów, w których można kupić czarne złoto. Celnikom też współczuję, bo wyjaśniając akcyzowe zawiłości, obrywają za głupotę tych, którzy takie „cudo” spłodzili.




POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę