Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Akcyza do zwrotu

28 stycznia 2012
W lutym rolnicy będą mogli składać wnioski o zwrot części podatku akcyzowego, jaki zapłacili przy zakupie oleju napędowego do maszyn rolniczych. Za każdy hektar użytków rolnych można otrzymać prawie 82 złote.

Od 1 do 29 lutego przyjmowane będą wnioski o zwrot akcyzy za paliwo kupione przez rolników od 1 września 2011 r. do 31 stycznia 2012 roku. Dokumenty, tak jak i w poprzednich latach, trzeba złożyć w urzędzie gminy lub miasta, na terenie których znajduje się użytkowana przez rolnika ziemia. Należy też pamiętać o tym, aby do wniosku zostały dołączone faktury VAT albo przynajmniej ich kopie, potwierdzające fakt zakupu oleju napędowego przez rolnika. Przypomnijmy, że wnioski o zwrot akcyzy można będzie składać w tym roku jeszcze raz, w sierpniu, i wtedy pod uwagę będą brane faktury za paliwo zakupione między 1 lutego a 31 lipca 2012 roku. Obowiązuje ustawowy limit wysokości zwrotu akcyzy, który wynosi na ten rok 81,70 zł.
Organizacje rolnicze od dawna postulują zwiększenie limitu odliczania akcyzy. W tym roku ich argumenty są o tyle racjonalne, że mamy znaczący wzrost akcyzy nakładanej na olej napędowy - na skutek decyzji rządu i parlamentu akcyza rośnie o 18 gr na litrze tego paliwa. - Już widać, że podwyżka akcyzy, a co za tym idzie - cen oleju napędowego, spowoduje znaczny wzrost kosztów produkcji tylko z tytułu zakupu diesla. A przecież ta podwyżka spowoduje także wzrost cen innych środków produkcji rolnej - podkreśla Jerzy Chróścikowski, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".




POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę