Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Akcja na rzecz Owadów Zapylających - Operation Pollinator

4 sierpnia 2012
W 2012 r. tym roku Syngenta rozpoczęła w Polsce projekt pt. Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających mający na celu zwiększenie liczby owadów zapylających poprzez zapewnienie im właściwego środowiska naturalnego na użytkach rolnych, dla :
  • ochrony i wspierania różnorodności biologicznej
  • poprawy wydajności i jakości upraw
  • zapewnienia zrównoważonego wzrostu w rolnictwie i równowagi w środowisku naturalnym
Zainicjowana przez firmę Syngenta i oparta na badaniach naukowych i doświadczeniach rolników Akcja na rzecz Owadów Zapylających pomaga rolnikom w skutecznym tworzeniu i zarządzaniu siedliskami zasobnymi w pyłek kwiatowy, w kluczowych lokalizacjach, w obrębie gospodarstwa – oraz znacząco poprawia stan populacji owadów zapylających.

Owady zapylające mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wielu siedlisk przyrodniczych oraz produkcji wielu roślin uprawnych. Ponad 80% europejskich rodzajów upraw bezpośrednio zależy od zapylania przez owady.

Koszty zapylania przez pszczoły i inne owady zapylające ponoszone przez europejskich rolników szacowane są na około dla 5 mld Euro rocznie. Wartość owadów zapylających dla globalnego ekosystemu jest szacowana na około 150 mld Euro rocznie.

Liczba owadów zapylających znacznie zmniejszyła się w Europie w ostatnich latach – w niektórych w drastyczny sposób. Do utraty siedlisk naturalnych owadów zapylających przyczyniają się dwa czynniki – utrata miejsc zdobywania pożywienia oraz utrata obszarów hodowli.

Zarządzanie środowiskiem jest obecnie kluczowe dla unijnego systemu wsparcia i zajmuje wysoką pozycję na liście priorytetów polityków, sprzedawców i konsumentów. Daje to możliwość stworzenia obszarów niezwykłe korzystnych dla przyrody, ale również dających zyski rolnikom.

Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających daje praktyczne rozwiązania pomagające rolnikom w tworzeniu na terenie gospodarstw cennych środowisk naturalnych przyciągających owady zapylające.

Dzięki wykorzystaniu określonych technologii, z powodzeniem mogą być tworzone i zarządzane nowe siedliska naturalne dostosowane do lokalnych warunków i owadów zapylających.

Monitoring prowadzony przez naukowców zajmujących się owadami pożytecznymi pokazał, że dzięki tworzeniu środowisk naturalnych dla owadów zapylających liczba trzmieli wzrosła nawet o 600%, motyli 12-krotnie, innych owadów ponad 10-krotnie w ciągu trzech lat. Zwiększająca się liczba owadów zapylających została uznana za przyczynę wzrostu wydajności i jakości niektórych kluczowych europejskich upraw rolnych.

Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających jest ogromną szansą stworzenia pozytywnego wizerunku przemysłu rolnego w odbiorze opinii publicznej. W najlepszy sposób pokazuje, że gospodarka rolna i właściwe zarządzanie ochroną środowiska naturalnego mogą współistnieć. Zachęcamy Państwa do udziału w projekcie.

Utworzone dzięki Akcji na rzecz Owadów Zapylających naturalne środowiska dla owadów zapylających:

  • Znacząco zwiększają liczbę owadów zapylających
  • Dają ogromnie korzyści motylom i innym owadom
  • Poprawiają, dzięki bardziej efektywnemu zapylaniu, wydajność upraw
  • Tworzą jednocześnie siedliska naturalne dla małych ssaków i polnych ptaków
  • Upraszczają zarządzanie uprawami
  • Kwalifikują do dopłat rolnośrodowiskowych
  • Tworzą dodatkowy rynek zbytu dla produktów
  • Budują silną więź ze sprzedawcami detalicznymi
  • Tworzą bardziej zrównoważony system gospodarki rolnej


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę