Ptak_Waw_CTR_2024

Agencja wspiera społeczności lokalne

6 stycznia 2009
W 2008 roku, dzięki Agencji Nieruchomości Rolnych realizującej art. 24, 43, 44 i 48 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r., nr 173, poz. 1219) liczne gminy w całym kraju zyskały wiele nowych obiektów poprawiających jakość życia mieszkańców.

Przekazane nieodpłatnie grunty są wykorzystywane na realizację celów własnych jednostek samorządu terytorialnego, a te koncentrują się na polepszaniu warunków życia i rozwoju infrastruktury. Warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami gminy nie mogą sprzedać otrzymanych nieruchomości przez 10 lat.

Również zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (art. 43 ust. 2, art. 44 i 48) ANR może udzielić bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę, remont i przebudowę budynków i lokali, obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku przekazanego nieodpłatnie, który był w złym stanie technicznym. Ta forma wsparcia stosowana jest przez Agencję od 1999 r.

Na przekazanych gruntach powstają boiska piłkarskie, koszykarskie oraz inne obiekty sportowe służące głównie dzieciom i młodzieży. Również z myślą o nich tworzy się nowe szkoły, domy kultury, świetlice, place zabaw oraz tereny rekreacyjne. Przykładem takiego działania jest chociażby przekazanie przez OT ANR we Wrocławiu ponad 8 ha gruntów na rzecz Gminy Trzebnica, z przeznaczeniem pod usługi publiczne z zakresu oświaty (szkoła z przedszkolem), sportu (sala sportowa i widowiskowa z boiskami) i zdrowia (przychodnia lekarska) o szacunkowej wartości ponad 2 mln zł.

Agencja wspiera również dziedzictwo historyczne Polski. W marcu 2008 r. OT ANR w Rzeszowie przekazał na rzecz Gminy Medyka nieruchomość wraz z obiektami zabytkowymi: budynkiem oficyny dworskiej i parkiem ze stawami. Gmina przekazane mienie zamierza wykorzystać jako tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, a po wyremontowaniu pałacyku urządzić w nim izbę tradycji ukazującą dzieje Medyki i byłych właścicieli.

Dzięki gruntom przekazanym przez Agencję powstaje w Polsce coraz więcej dróg. Głównie dotyczy to dróg lokalnych, jak na przykład w gminie Budry, Rajgród czy Kobylin – Borzymy, gdzie ziemie zostały przekazane przez Filię w Suwałkach. Z kolei OT ANR w Szczecinie przekazał tereny pod drogę powiatową, pomiędzy Łukęcinem i Strzyżewem. Takie przypadki można by mnożyć.

Oddziały Agencji w całym kraju przekazuję też grunty pod obiekty użyteczności publicznej takie jak hydrofornie, studnie głębinowe, parkingi samochodowe, przepompownie i oczyszczalnie ścieków, bazy Ochotniczej Straży Pożarnej, infrastrukturę przeciwpożarową, przystanki i pętle autobusowe.

Biorąc pod uwagę powyższe przykłady oraz całkowitą liczbę (ok. 1100 ha) przekazanych nieodpłatnie przez Agencję Nieruchomości Rolnych w roku 2008 gruntów wyraźnie widać jak istotną rolę odgrywa Agencja w poprawianiu jakości życia społeczności lokalnych żyjących na terenach popegeerowskich.

POWIĄZANE

UE przyjmuje przepisy, które mają lepiej mierzyć wkład środowiska w gospodarkę R...

Poznaj panele SPC, które tchną nowe życie w Twoje wnętrze! Podłoga to serce każd...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę