Ptak_Waw_CTR_2024

Agencja na XVI Forum Gospodarczym

24 kwietnia 2009
W dniach 20 – 21 kwietnia 2009 r. w Toruniu, odbyło się z udziałem Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych dr Tomasza Nawrockiego XVI Forum Gospodarcze. Głównym celem konferencji była ocena transformacji ustrojowej i gospodarczej jakiej uległo w ciągu tych 20 lat polskie społeczeństwo oraz gospodarka.
Podczas sesji inauguracyjnej, którą rozpoczęła prof. Danuta Hübner, Komisarz ds. polityki regionalnej UE, podsumowano efekty polskich przemian 20 lat po Okrągłym Stole oraz 5 lat w Unii Europejskiej. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele rządu, m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Minister Sportu Mirosław Drzewiecki, a także przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz biznesu.

Drugi dzień Forum przebiegał pod znakiem seminariów tematycznych i warsztatów, a także obrad branżowych okrągłych stołów. Dodatkowo odbyły się bloki poświęcone gospodarce oraz tzw. "Zielony Okrągły Stół", w których wziął udział Prezes Agencji dr Tomasz Nawrocki.

Podczas dyskusji poświęconej tematowi: Pomiędzy kryzysem gospodarczym a kryzysem na rynku budowlanym, Prezes Agencji zaprezentował ofertę gruntów inwestycyjnych jakimi dysponuje ANR i które są niezwykle atrakcyjne w dobie spowolnienia gospodarczego. Zwrócił uwagę, że bogata oferta, mniejsza konkurencja i niższe ceny to argumenty, które powinny przekonać potencjalnych inwestorów.

ANR dysponuje ok. 70 tys. ha gruntów nierolnych na terenie miast, z czego 20. tys. to szczególnie atrakcyjne nieruchomości, praktycznie gotowe do natychmiastowego rozdysponowania. Można je przeznaczyć na budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe, inwestycje usługowo-handlowe, rekreację, sport i turystykę, zalesienie czy wydobywanie kopalin i budowę elektrowni wiatrowych. Oprócz gruntów Agencja zajmuje się również sprzedażą zespołów dworskich i pałacowo - parkowych. Na rozdysponowanie czeka ok. 200 takich obiektów, często bezcennych ze względu na wartość historyczną.

W swoim wystąpieniu Prezes podkreślił dlaczego ANR jest dobrym partnerem również w tym trudnym dla gospodarki i inwestorów czasie. Duże powierzchnie do sprzedaży, ich atrakcyjne położenie, fakt, że nieruchomości są w pełni uzbrojone oraz że posiadają uregulowany stan prawny, stanowią kolejny argument dla zainteresowania się nieruchomościami Agencji, którą jako firmę uwiarygodnia współpraca z takimi podmiotami jak Agencja Rozwoju Przemysłu czy różne specjalne strefy ekonomiczne, mówił m.in. w swoim wystąpieniu Prezes Agencji.

W zaprezentowanych i przekazanych gościom konferencji materiałach, oprócz ofert nieruchomości, znalazły się szczegółowe zasady nabywania gruntów inwestycyjnych, korzyści płynące z inwestowania w obiekty zabytkowe oraz inne istotne informacje dotyczące oddziałów terenowych ANR, sposobu kontaktowania się i przeprowadzania przetargów.

Prezes dr Tomasz Nawrocki był również aktywnym uczestnikiem dyskusji na temat ekologii społeczności przy Zielonym Okrągłym Stole. Skupił się na nieodpłatnym przekazywaniu przez ANR gruntów na rzecz jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów Agencja realizując ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa może przekazać grunty na realizację celów własnych gminy, które powinny służyć poprawie warunków życia społeczności lokalnej oraz rozwoju infrastruktury, szczególnie na terenach popegeerowskich. W ciągu 17 lat Agencja przekazała ok. 50 tys. ha takich nieruchomości. Tylko w 2008 r. było to 1 100 ha. W prezentacji Prezes Agencji oparł się na konkretnych przykładach inwestycji, które już powstały na przekazanych gruntach. Mówił m.in. o przekazaniu przez OT ANR we Wrocławiu ponad 8 ha gruntów na rzecz Gminy Trzebnica, z przeznaczeniem pod usługi publiczne z zakresu oświaty (szkoła z przedszkolem), sportu (sala sportowa i widowiskowa z boiskami) i zdrowia (przychodnia lekarska) o szacunkowej wartości ponad 2 mln zł czy przekazaniu przez OT ANR w Rzeszowie na rzecz Gminy Medyka nieruchomości wraz z obiektami zabytkowymi: budynkiem oficyny dworskiej i parkiem ze stawami w celu stworzenia terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz izby upamiętniającej dzieje Medyki. Prezes dr Tomasz Nawrocki zwrócił uwagę, że Agencja może udzielić również bezzwrotnej pomocy finansowej dla gmin i spółdzielni mieszkaniowych na realizację celów własnych. Od 1999 r. ANR przekazała na ten cel ponad 1 mld zł, dzięki czemu powstało wiele obiektów użyteczności publicznej jak oczyszczalnie ścieków, hydrofornie, sieci kanalizacyjne i wiele innych.


POWIĄZANE

18 lat edukacji konsumenckiej ✿ współpraca z placówkami naukowymi ✿ promowanie  ...

W piątek na Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekty ustaw: o rejestrow...

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę