Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Afryka rozwija się coraz szybciej, ale...

3 grudnia 2015
W 2013 r. państwa afrykańskie będą się rozwijały w tempie 4,8 proc., w 2014 r. będzie to już 5,3 proc., jednak wzrostowi towarzyszy niedostateczna redukcja ubóstwa, utrzymujące się bezrobocie i wzrost nierówności - wynika z African Economic Outlook 2013.

Zaprezentowany na początku tygodnia w Marakeszu raport przygotowały Afrykański Bank Rozwoju, OECD oraz ONZ-owska Agenda ds. Rozwoju (UNDP). Prognozy na ten i przyszły rok potwierdzają, że Czarny Kontynent jest odporny na wewnętrzne i zewnętrzne kryzysy. Afryka pozostaje biegunem wzrostu w światowej gospodarce.

Jednak są również ciemniejsze strony boomu, któremu towarzyszy wzrost nierówności dochodów, wysokie bezrobocie, a w niektórych krajach pogorszenie się poziomu opieki zdrowotnej i edukacji.

"Nadszedł czas, by przyspieszyć tempo transformacji gospodarczej, aby afrykańskie gospodarki stały się bardziej konkurencyjne i stworzyły więcej miejsc pracy" - piszą autorzy dokumentu. Wskazują, że aby sprostać temu wyzwaniu konieczne jest "poszerzenie źródeł aktywności gospodarczej".

Eksperci podkreślają, że kraje afrykańskie muszą wykorzystywać swoje bogactwa naturalne, w tym złoża oraz ziemię rolną, by przyspieszyć wzrost gospodarczy. Z niego z kolei powinni też korzystać zwykli obywatele.

Przykładem niedostatecznego wykorzystywania bogactwa naturalnego przez Afrykańczyków jest ziemia - Afryka posiada 24 proc. światowych zasobów uprawnych, a wytwarza tylko 9 proc. produkcji rolnej. Wszystko przez zbyt małą wydajność, używanie nieodpowiednich nasion, czy brak nawozów.

"Kraje afrykańskie muszą zapewnić odpowiednie warunki, by zasoby naturalne mogły być zamieniane w miejsca pracy" - uważa dyrektor w Centrum Rozwoju OECD Mario Pezzini. Podobną wizję rozwoju kontynentu przedstawiali przedstawiciele wielu rządów afrykańskich, którzy brali udział w majowym Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna w Polsce. Wskazywali, że nie chcą być już eksporterem prostych surowców, tylko przetwarzać je i sprzedawać jako półprodukty, bądź gotowe towary.
Zdaniem Pezziniego w rozwoju Afryki ważna jest również pomoc w tworzeniu połączeń między inwestorami zagranicznymi, a lokalnym biznesem oraz inteligentne opodatkowanie przychodów z wydobycia zasobów naturalnych. O tym jak może być to trudne pokazuje polski przykład opodatkowania gazu z łupków. Mimo, że o sprawie mówi się od dłuższego czasu, na razie Polska nie ma ustawy węglowodorowej, która określiłaby stawki podatków. Taka niepewność odstrasza niektórych inwestorów i sprawia, że sektor nie może się odpowiednio rozwijać.

Autorzy raportu radzą rządom krajów afrykańskich wprowadzenie reguł, które zapewnią sprawiedliwy udział we wpływach z wykorzystywania zasobów naturalnych i przemysłu wydobywczego społeczeństwu. Sugerują, by np. inwestować w pracowników, aby mieli oni szanse podjęcia nowej pracy w obiecujących sektorach.

Afrykański Bank Rozwoju, UNDP i OECD uważają, że kraje Czarnego Kontynentu mogą też wspierać zmiany i dywersyfikację swoich gospodarek poprzez rozbudowę infrastruktury i linii komunikacyjnych.

African Economic Outlook zawiera informacje i prognozy na temat wskaźników ekonomicznych, społecznych i politycznych 53 z 54 krajów kontynentu.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę