MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Administracja i dyplomacja będą wspierać eksporterów

5 stycznia 2016
Wsparcie administracji i służb dyplomatycznych dla firm planujących ekspansję na rynki zagraniczne zadeklarował w środę wicepremier Janusz Piechociński. Szef resortu gospodarki był gościem zakładów Pesa S.A. w Bydgoszczy.
"Dyplomacja i polityka zagraniczna ma służyć ludziom, służyć gospodarce, ma otwierać nowe rynki, a także dbać o to, by nasze firmy na obcych rynkach nie ograniczały swoich możliwości, a wręcz przeciwnie. Polski premier, wicepremier, a szczególnie minister gospodarki powinien być ambasadorem tego, co w polskiej gospodarce najlepsze" - powiedział Piechociński.
Wicepremier przyznał, że skutecznie interweniował w sprawie warunków przetargu ogłoszonego na Węgrzech, a dotyczącego zakupu taboru tramwajowego dla Budapesztu, w którym Pesa chciała wziąć udział. Do interwencji przekonało go specyficzne sformułowanie warunków przetargu, które eliminowało już na starcie polskiego producenta.
"Stąd moja determinacja i apel do braci Węgrów: pokażcie tę sympatię i nie piszcie przetargu pod jedną, konkurencyjną firmę. Polacy przez całe lata, pokolenia, korzystali z Ikarusa i cieszyli się nim w transporcie publicznym; dziś mamy swoją Pesę, a nasza oferta jest transparentna, uczciwa, wiarygodna i skrojona pod wasze możliwości finansowe, ale jednocześnie - konkurencyjna cenowo" - argumentował wicepremier.
Prezes Pesa S.A. Tomasz Zaboklicki przyznał, że wsparcie uzyskane w tej sytuacji ze strony polskiej administracji państwowej i dyplomacji było dla niego sporym zaskoczeniem.
"Prosiliśmy pana premiera, żeby pomógł nam dostać się do przetargu, bo nie wszystkie przetargi w Europie są +czyste+. Muszę powiedzieć, że pozytywnym zaskoczeniem była natychmiastowa reakcja pana premiera, który uruchomił służby dyplomatyczne w tej sprawie i to jest miły szok, i to nie pierwszy, bo w przypadku naszej współpracy z Brazylią także pan premier interweniował" - zaznaczył Zaboklicki.
Piechociński podkreślił, że polskie zakłady produkujące na rzecz transportu szynowego stają się znaczącymi uczestnikami rynku tej branży nie tylko w Polsce, ale starają się także zdobywać rynki zagraniczne. W ocenie szefa resortu gospodarki, ogromną szansą dla tej branży jest ekspansja na rynki wschodnie: w Rosji, Turcji, Kazachstanie, Uzbekistanie, Azerbejdżanie, a także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
"Nowa oferta dla Czech, Brazylii, dla różnych kolei niemieckich, Kazachstanu, Rosji - choćby w swoistym symbolu, że salonka na olimpiadę dla prezydenta Putina i premiera Miedwiediewa powstaje tutaj - jest w wymiarze ponadeuropejskim czymś szczególnym" - ocenił Piechociński.
Gospodarze "prostowali" tę ostatnią informację, zaznaczając, że salonka jest budowana na zamówienie dyrekcji kolei rosyjskich i będzie formalnie pojazdem służbowo-inspekcyjnym.
Przed wizytą w Pesie Piechociński spotkał się ze studentami i kadrą dydaktyczną Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wicepremier m.in. wygłosił tam wykład pt. "Polska gospodarka w dobie wyzwań XXI wieku" oraz zachęcał słuchaczy do szerszej współpracy z przemysłem, a także korzystania z pieniędzy unijnych, które mają być w dużym stopniu przeznaczone na innowacje w nowej perspektywie finansowej UE.

POWIĄZANE

Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców Do 2035 roku liczba o...

Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. 2024 rok pod względem podatków wyglądał...

Transport, logistyka i motoryzacja będą powiększać zespoły – 4 na 10 firm chce z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę