Federacja Polskich Banków Żywności we współpracy z partnerami międzynarodowymi z Włoch, Węgier, Grecji, Holandii, Niemiec, Czech i Litwy reprezentującymi sprzedawców żywności, banki żywności, firmy konsultingowe oraz stowarzyszenia branżowe i ogrodnicze - przeprowadza wspólne badanie, mające na celu głębsze zrozumienie przyczyn powstawania odpadów żywnościowych oraz możliwości ich uniknięcia lub zagospodarowania na cele społeczne.
Mając na uwadze powszechnie występujący problem ogromnej ilości żywności, która codziennie marnuj esię zarówno w procesie produkcji i łańcuchu dostaw, jak i w gospodarstwach domowych, postanowiliśmy zrealizować badanie, które pozwoli zidentyfikować miejsca powstawania odpadów oraz zaproponować w przyszłości treści edukacyjne ułatwiające ich zagospodarowywanie – mówi Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności
Badanie jest częścią międzynarodowego projektu FoRWaRd, którego efektem będzie m.in. uruchomienie internetowej platformy edukacyjnej dla pracowników chcących podnosić swoje kompetencje w zakresie zarządzania odpadami spożywczymi oraz współpracą z organizacjami społecznymi w celu przekazywania żywności na cele społeczne. Również powstanie platforma internetowa służąca informowaniu o chęci przekazania żywności do organizacji społecznej.
Kwestionariusz badania skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących sie produkcją, przetwórstwem lub dystrybucja żywności. Badanie jest anonimowe i dotyczy każdej branży spożywczej.