Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Aby na wsi żyło się lepiej

8 grudnia 2005

Zmorą wielu polskich wsi są awarie i przerwy w dostawie energii elektrycznej. Częste spadki napięcia dezorganizują pracę w gospodarstwie i są przyczyną popsucia wielu drogich maszyn . Zdarza się ,też , że ludzie wieczorem nie mogą oglądać telewizji czy słuchać radia.

Powodem takich sytuacji jest przede wszystkim przestarzała sieć energetyczna. Zaopatrzenie w energię elektryczną terenów wiejskich oceniane jest przez ekspertów jako niezadowalające i może być poważną barierą rozwoju obszarów wiejskich Terenową sieć elektroenergetyczną wybudowano głównie w ramach tzw. powszechnej elektryfikacji finansowanej z budżetu Państwa, w okresie do 1970 r., kiedy występował inny model gospodarki rolnej niż obecnie. Potrzeby odbiorców i standardy jakościowe energii elektrycznej były znacznie niższe od dzisiejszych. Dlatego dziś konieczna jest wymiana setek kilometrów linii energetycznych i transformatorów.

Sytuacja ta powinna w ciągu kilkunastu najbliższych lat ulec znacznej poprawie bowiem w ramach Narodowego Planu Rozwoju przez Ministerstwo Gospodarki realizowany będzie Program Operacyjny „Sieci Energetyczne” , którego celem jest właśnie reelektryfikacja polskiej wsi polegająca na wymianie linii niskiego i średniego napięcia. Na modernizację przestarzałych sieci energetycznych w latach 2007 - 2013 przewidziane jest 3,2 mld. euro, z czego dofinansowanie Unii Europejskiej wyniesie 445 mln. euro .

Z inicjatywą projektu „Program rozwoju elektryfikacji – Podstawą aktywizacji i rozwoju wsi”. wystąpił już w poprzedniej kadencji sejmu Parlamentarny Zespół ds. Restrukturyzacji Energetyki oraz Fundacja Elektryfikacji Rolnictwa. Obejmuje on teren działania zakładów energetycznych na obszarze wschodniej grupy energetycznej oraz energetyki łódzkiej. Jest to projekt infrastrukturalny z pułapem dofinansowania w formie dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju wynoszącym - 75%. 

W założeniach samorząd terytorialny pełnił będzie rolę beneficjenta a energetyka udziałowca w finansowaniu inwestycji. W obecnej fazie przygotowawczej konieczne jest opracowanie przez gminy, wymagane przez ustawę Prawo Energetyczne, projektów założeń do planu zaopatrzenia gmin w energię elektryczną. Rady gmin powinny uchwalić je do maja 2005 r. Założenia mogą być opracowane w gminach bez dodatkowego obciążania budżetów, przy zaangażowaniu specjalistów z zakładów energetycznych.

W łódzkim zainteresowanie programem reelektryfikacji wsi wyraziło już ponad 90 gmin. Wiejskie samorządy widzą w nim nie tylko poprawę swojej infrastruktury, ale przede wszystkim szansę dalszego rozwoju. Szczególnie , że oprócz zaangażowania i przygotowania koniecznej dokumentacji nie będą musiały na jego realizację wykładać pieniędzy bowiem nakłady inwestycyjne ponosić będzie zakład energetyczny.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę