Copa-Cogeca i kluczowi partnerzy w dziedzinie środków produkcji w rolnictwie podczas zorganizowanych 25 września warsztatów zaapelowali o bardziej produktywne rolnictwo, dzięki któremu rolnicy będą w sposób bardziej wydajny i zrównoważony korzystać z ograniczonych zasobów.
W warsztatach zorganizowanych przez Copa-Cogeca, we współpracy z Fertiliser Europe, European Crop Protection Association (ECPA),European Seed Association (ESA) i European Agricultural Machinery Association (CEMA),wzięło udział ponad 100 osób, w tym rolnicy, przedstawiciele przemysłu, euro deputowani oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.
- Uczestnicy przypomnieli, że kryzys gospodarczy silnie wpłynął na unijną gospodarkę,
a szczególnie na rolnictwo. Rolnicy zmagają się także z coraz większą liczbą wyzwań, takich jak ekstremalne wahania na rynkach rolnych, niekorzystne warunki atmosferyczne, ograniczone zasoby naturalne i wysokie koszty produkcji. Uczestnicy warsztatów uzgodnili plan działań na przyszłość. Celem tego planu jest osiągnięcie większej produktywności w rolnictwie, która pozwoli rolnikom na bardziej wydajne korzystanie z ograniczonych zasobów, a przy tym na zwiększenie podaży. Należy uwzględnić w nim również takie kwestie, jak pochłanianie dwutlenku węgla przez glebę i biomasę oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych. Uczestnicy podkreślili, że wzrost produktywności jest główną siłą napędową wzrostu i zatrudnienia na obszarach wiejskich w UE. W sektorze rolno-spożywczym zatrudnienie znajduje blisko 40 mln osób. Niemniej jednak, od roku 2000 wzrost produktywności uległ spowolnieniu. W związku z tym uczestnicy warsztatów wezwali Komisję do opracowania silnych ram prawnych, które wpłyną na wzrost produktywności, a jednocześnie będą korzystne dla środowiska, nadadzą pierwszeństwa kwestii badań i innowacji oraz zapewnią przekazywanie wiedzy rolnikom – informuje Amanda Cheesley, rzecznik prasowy Copa Cogeca.
Jak podkreśla Copa Cogeca po reformie WPR Komisja powinna również wykorzystać odpowiednie wskaźniki, aby ocenić jej wpływ na produktywność. Ponadto Komisja powinna utworzyć specjalną jednostkę, która zajmie się kwestiami środków produkcji i produktywności w rolnictwie, aby zapewnić odpowiedni kształt instrumentów politycznych na rzecz wsparcia dla produktywnego i zasobooszczędnego rolnictwa. Na zakończenie uczestnicy dodali, że podstawową kwestią jest spójność pomiędzy WPR i innymi unijnymi politykami, m. in. w zakresie handlu, przedsiębiorczości, zdrowia i ochrony konsumentów, środowiska oraz badań i innowacji.
6821645
1