Pobierając abonament Poczta Polska S.A. działa jako wierzyciel, czyli osoba prawna, której w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność. Oznacza to, że na Poczcie Polskiej spoczywa obowiązek podejmowania działań zmierzających do egzekwowania zaległości powstałych w związku z nieuiszczaniem opłat abonamentowych.
Poczta Polska S.A. udostępnia informacje gospodarcze dotyczące wiarygodności płatniczej dłużników zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530, z późn. zm.).
W myśl z art. 14 ust. 1 w/w ustawy Poczta Polska S.A. przekazuje do rejestru dłużników informację o zobowiązaniu dłużnika będącego konsumentem wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
Kiedy wpadniemy do rejestru?
- zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym;
- łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
- upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika będącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu
- na adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Należy podkreślić, iż wymienione powyżej warunki muszą być spełnione łącznie, aby Poczta Polska mogła przekazać do rejestru dłużników informację o zobowiązaniu dłużnika.
Przedsiębiorcy są zagrożeni
Natomiast w przypadku dłużnika niebędącego konsumentem informacje są przekazywane wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki art. 15 ust. 1 w/w ustawy):
- zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym;
- łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
- upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika niebędącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu;
- na adres siedziby dłużnika lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Odpowiemy za abonament
W przypadku Poczty Polskiej S.A. stosunek prawny ustanawiający ją wierzycielem powstaje z chwilą rejestracji przez podmiot: abonenta - czy to osobę fizyczną, czy firmę - odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.
Warto wspomnieć, iż zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z marca 2010 roku obecnie obowiązujące przepisy kontroli opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego i jego egzekucji są zgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny uznał wówczas, że zarówno egzekucja opłaty karnej jak i należności z tytułu zaległego abonamentu są dopuszczalne z punktu widzenia obowiązującego prawa.
Będzie egzekucja
Należności abonamentowe Poczta Polska może egzekwować w trybie administracyjnym. Oznacza to, że gdy mimo wezwania do zapłaty, zaległość nie zostanie uiszczona, kierownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej powinien wystawić ponowne powiadomienie, a następnie tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego czyli naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Organ egzekucyjny może zastosować w celu egzekucji każdy środek.
9076813
1