Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Abonament rtv: Nowe przepisy

4 marca 2005

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Za głosowało 331 posłów, 22 było przeciw, 64 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego wysokość abonamentu musi określać ustawa, a nie rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przyjęta przez Sejm ustawa spełnia ten wymóg. Posłowie przyjęli, że górna stawka abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie procentową częścią najniższej płacy krajowej.

Zgodnie z ustawą za używanie radia zapłacimy 0, 7 procent minimalnego wynagrodzenia, a za używanie radia i telewizora 2,2 dziesiąte procent płacy krajowej. Są to stawki maksymalne, a Krajowa Rada może ustalić niższe opłaty abonamentowe.

Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Za niepłacenie abonamentu będzie można również trafić na listę dłużników co utrudni, na przykład, uzyskanie kredytu w banku.

Posłowie utrzymali szereg zwolnień z płacenia abonamentu. Objęte są nimi osoby powyżej 75 roku życia, inwalidzi pierwszej grupy, osoby niepełnosprawne i najbiedniejsze. Krajowa Rada może również zwalniać z płacenia abonamentu osoby dotknięte nadzwyczajnymi przypadkami losowymi.

Posłowie poparli też wniosek Platformy Obywatelskiej, żeby Polskie Radio i Telewizja Polska składały publicznie sprawozdania z wykorzystania środków abonamentowych.

Sejm zdecydował również, że przy ustalaniu wysokości abonamentu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie brała pod uwagę stopień i sposób wykorzystania tych środków w roku poprzednim. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę