Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

70 proc. matek w Polsce pracuje lub chce pracować zawodowo

5 stycznia 2016
Większość polskich matek pracuje lub chce pracować zawodowo - wynika z badania przeprowadzonego przez portal Mamo Pracuj. Co druga pracująca matka powierza opiekę nad dzieckiem wyspecjalizowanym placówkom, blisko 42 proc. - babci, dziadkowi lub komuś z rodziny.
Ponad 52 proc. matek biorących udział w badaniu obecnie pracuje zawodowo, 35 proc. nie pracuje, a 13 proc. badanych przebywa na urlopie macierzyńskim.
Spośród badanych, które pracują zawodowo, ponad 58 proc. zatrudnionych jest na pełen etat, tylko 17 proc. pracuje w niepełnym wymiarze godzin. Ponad 14 proc. prowadzi własną firmę. 10 proc. mam pracuje dorywczo (na umowę-zlecenie, o dzieło, kontrakty autorskie i zadaniowo), tyle samo pracuje w innej formie, często łącząc kilka rodzajów zajęć, np. własną działalność z pracą na część etatu, umowy o dzieło i współprowadzenie firmy lub część etatu.
Jak wynika z badania, 43 proc. pracodawców nie stosuje żadnych form wsparcia w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. 45 proc. respondentek ma możliwość elastycznego ustalania godzin pracy. Nieco ponad 11 proc. pracuje w formie telepracy, 13 proc. podpisało tzw. umowy zadaniowe. Blisko 14 proc. korzysta z innych elastycznych rozwiązań, którymi - w opinii respondentek - są m.in. przychylność szefa, "nierobienie kłopotów gdy trzeba wcześniej wyjść", wyrozumiałość, możliwość pracy z domu od czasu do czasu.
Co druga pracująca matka powierza opiekę nad swoim dzieckiem wyspecjalizowanym placówkom (np. przedszkole, klub malucha). Blisko 42 proc. badanych wskazało, że dzieckiem zajmuje się babcia, dziadek, ktoś z rodziny. Co ciekawe, aż 27 proc. pracujących mam podczas wykonywania obowiązków zawodowych zostawia dzieci pod opieką ich ojców. Nieco mniej korzysta z opieki niani - 21 proc. Blisko 14 proc. badanych pracuje z dzieckiem.
Spośród mam, które obecnie nie pracują zawodowo, prawie połowa szuka pracy (47 proc.), a 32 proc. chce całkowicie poświęcić się opiece nad dzieckiem. Ponad 5 proc. odpowiedziało, że nie ma potrzeby pracować. Tyle samo obecnie uczy się lub studiuje. Blisko jedna trzecia badanych (30 proc.) wskazała "inne powody", wśród których najczęściej pojawia się argument: "nie mam z kim zostawić dziecka, nie zostało przyjęte do żłobka".
Blisko połowa respondentek w okresie najbliższych sześciu miesięcy będzie szukała pracy (nowej lub innej od obecnie wykonywanej). Ponad dwie trzecie z nich (65 proc.) wskazało, że najlepsza dla nich byłaby "praca z możliwością elastycznego ustalania godzin", 40 proc. najchętniej podjęłoby pracę na pełnym etacie, nieco mniej (38 proc.) - w niepełnym wymiarze godzin. 36 proc. mam myślących o powrocie lub zmianie pracy rozważa otwarcie własnej działalności gospodarczej, a blisko 14 proc. zainteresowanych jest pracami dorywczymi.
Badanie prowadził serwis Mamo Pracuj od 26 kwietnia do 26 maja, wzięło w nim udział 1 tys. 357 respondentek z całej Polski. Ponad 71 proc. z nich to kobiety pomiędzy 27. a 35. rokiem życia, nieco ponad 47 proc. mieszka w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, 16 proc. w miastach od 51 do 200 tys. mieszkańców, 15 proc. na wsiach i w miastach do 20 tys. Blisko 79 proc. badanych ma wyższe wykształcenie (magisterskie, licencjackie, doktorat, podyplomowe), 18 proc. ma wykształcenie średnie, ponad 2 proc. - zawodowe. Zdecydowana większość uczestniczek posługuje się co najmniej jednym językiem obcym w stopniu dobrym lub bardzo dobrym, prawie 77 proc. ma prawo jazdy.
Serwis www.mamopracuj.pl powstał, by pomóc matkom w powrocie do pracy - znaleźć w nim można zarówno oferty pracy, jak i porady na temat pisania cv, zakładania działalności gospodarczej i innych form zatrudnienia, a także organizacji czasu i przygotowania dziecka do rozstania z mamą.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę