Z dostępnej kwoty 360 mln euro z Brukseli dla małych i średnich zakontraktowane jest 60 proc. Spośród 18 tys. złożonych wniosków dofinansowanie otrzymało tylko 1,9 tys firm. Liczymy, że po ułatwieniach liczba przyjętych wniosków wzrośnie z 10 do 30 proc. – powiedział Andrzej Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
PARP opracowywał zmiany wspólnie z ministerstwem gospodarki i organizacjami przedsiębiorców. Za najważniejsze minister gospodarki Piotr Woźniak uznał:
Ostatni punkt jest bardzo ważny. Przykład: za koszt kwalifikowany firma uznała założenie strony internetowej za 15 tys zł. To był błąd i cały warty 2 mln zł projekt budowy hali produkcyjnej został odrzucony. Teraz urzędnicy oceniający projekt mogliby przesunąć ten koszt do niekwalifikowanych i projekt dostałby pieniądze.
Zmiany dotyczą na razie tylko wydatków na inwestycje (tzw. SPO WKP działanie 2.3). Takich projektów było najwięcej. Ostatnie zmiany nanosiliśmy 15 minut przed naszym spotkaniem – mówił wczoraj dziennikarzom minister Woźniak. Chcemy, żeby proces wprowadzania ułatwień trwał dalej i rozciągał się na kolejne działania.
Dzięki możliwości przesunięć w ocenianych projektach mają się pojawić też oszczędności. Według Andrzeja Kaczmarka z Ministerstwa Gospodarki mogą one wynieść nawet 10 proc. dostępnej puli środków. Wiele firm zawyżało szacunki finansowe, ponieważ obawiały się przekroczenia budżetu.
Firmy wcześniej składające wnioski nie mogły korzystać z tych ułatwień. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wnioski odrzucone złożyć ponownie – zapewniał min. Woźniak.
Pracujemy też nad zmianami kryteriów merytorycznej oceny projektów. To wymaga już nowelizacji rozporządzenia. Dopiero kolejna runda zbierania wniosków o dotacje, około kwietnia odbędzie się według nowych kryteriów – powiedziała Danuta Jabłońska dyrektor z Ministerstwa Gospodarki.
Planowane jest np. rozszerzenie listy certyfikatów, za które będą przyznawane dodatkowe punkty. Dotychczasowo honorowano tylko ISO. Zmienione mają być także przeliczania na punkty wzrostu zatrudnienia spowodowanego realizacją projektu.
We wtorek rząd zaakceptował plan zwiększenia wykorzystania środków z funduszy strukturalnych w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006. Znowelizowane mają zostać ustawy o NPR i Prawo zamówień publicznych. Procedury mają być usprawnione, dostęp do środków łatwiejszy, a wydawanie pieniędzy szybciej rozliczane. Programami operacyjnymi NPR ma zarządzać głównie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Kilka projektów pozostanie w gestii Ministerstwa Rolnictwa. Obecne zmiany to realizacja tego planu.