Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

5,5 mln wydała KGP na bezużyteczne radiostacje

5 stycznia 2016
5,5 mln złotych wydała KGP na wyposażenie niemal 370 nowych motocykli honda w analogowe radiostacje. Ale w czterech dużych miastach funkcjonuje system komunikacji cyfrowej, więc w efekcie radiostacje są tam bezużyteczne.

Na oficjalnej witrynie policji kupno 368 motocykli to powód do dumy: „Motocykle są wyposażone w nowoczesny, zintegrowany system łączności podkaskowej” – brzmi komentarz do filmiku, w którym prezentowane są zalety finansowanego ze środków unijnych zakupu.
Jednak jak ustalił „DGP” wspólnie z programem TVN „Uwaga”, policja ukrywa, że system jest niemal bezużyteczny w czterech dużych miastach: Warszawie, Łodzi, Krakowie i Szczecinie. – Mikrofony i słuchawki w kaskach pozwalają komunikować się bez odrywania rąk od kierownicy. Ale nie w tych miastach. Tu koledzy używają w trakcie jazdy telefonów komórkowych, aby porozumieć się z partnerem w patrolu albo oficerem dyżurnym – ujawnia nam funkcjonariusz zachodniopomorskiej policji Marcin Tomczak.
Przetarg na dostawę 368 motocykli wraz z systemem łączności zorganizowała i przeprowadziła w 2010 roku Komenda Główna Policji. Najkorzystniejszą ofertą okazała się Honda CBF 1000 wyposażona w zgodną ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia radiostacją analogową z Radmoru. Wartość całego przetargu to 23 miliony zł, a każdego systemu łączności podkaskowej – 15 tysięcy zł.
– W KGP zapomniano, że w tych czterech miastach nasza łączność oparta jest na technologii cyfrowej. Czyli policjanci na hondach mogą porozmawiać między sobą, ale już z oficerem dyżurnym i kolegami w radiowozach nie mają kontaktu – wyjaśnia jeden z policjantów.
Aż 30 takich motocykli trafiło do Warszawy, kolejnych kilkanaście do pozostałych miast z łącznością cyfrową.
Jak łączność wygląda w praktyce, obserwowaliśmy podczas niedawnej wizyty prezydenta USA Baracka Obamy. Jego eskortę honorową tworzyli właśnie policjanci na nowiutkich hondach. Po tym wydarzeniu zapytaliśmy ich, czemu nie mają anten w radiostacjach, bez których ta po prostu nie działa. Choć chwilę wcześniej dzielili się uwagami na temat samych motocykli, to nagle zamilkli: – Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie rzecznik – ucinali dalsze pytania. Krzysztof Hajdas z zespołu prasowego Komendy Głównej zapewnia, że policyjni technicy pracują nad rozwiązaniem integrującym systemy łączności analogowej z cyfrową. – Ta integracja polega wyłącznie na używaniu telefonów komórkowych. To przez nie lub ręczne radiostacje komunikujemy się z oficerem dyżurnym lub kolegami w radiowozach – kpi oficer policji z Łodzi.
– Trudno nie myśleć o sytuacji, gdy ruszę w pościg, zostanę ranny lub wywrócę się i nie będę miał nawet jak wezwać pomocy, bo moja radiostacja jest głucha – kwituje jeden z policyjnych motocyklistów.
Według ekspertów problemów można było łatwo uniknąć – wystarczyłoby, że KGP zorganizowała oddzielny przetarg na cyfrowe radiostacje dla motocykli przeznaczonych dla tych czterech miast. – Wystawiamy mandat kierowcom aut za rozmowę przez telefon. Tylko w Komendzie Głównej nie wiedzą, że używanie komórki podczas jazdy motocyklem jest znacznie niebezpieczniejsze – komentuje jeden z naszych rozmówców.

Policyjne przetargi, czyli raz z górki, raz pod górkę
Polscy policjanci mają do dyspozycji ponad 12 tysięcy radiowozów, prawie 500 ciężkich motocykli i osiem śmigłowców. Wśród najnowszych zakupów jest 600 furgonetek marki Mercedes Sprinter i budzący kontrowersje wybór 120 alf romeo. Aktualnie minister spraw wewnętrznych i administracji kontroluje szczegóły tego przetargu po serii tekstów, które ukazały się na łamach „DGP”. Opisywaliśmy m.in. przypadki odkręcania się kół w alfach romeo oraz problemy, jakie stwarzają zainstalowane w nich radiostacje.
Same policyjne zakupy od lat wywołują mocne kontrowersje. Do najsłynniejszych należy kupno radiowozów egzotycznej rumuńskiej marki Aro. Był to pierwszy i ostatni sukces firmy, gdyż wkrótce potem zbankrutowała. Mimo powtarzających się wątpliwości policyjni logistycy mają również sukcesy – organizują np. licytacje elektroniczne, które pozwalają kupować sprzęt znacznie taniej. Zaś skuteczności w ściąganiu środków unijnych zazdroszczą im inne jednostki administracji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę