Ptak_Waw_CTR_2024

51 proc. Polaków uważa, że ludzie są wobec siebie obojętni

17 grudnia 2014
Więcej niż połowa Polaków (51 proc.) uważa, że na ogół ludzie są wobec siebie obojętni. Niemal jedna czwarta (24 proc.) ma pozytywną opinię o innych, sądząc, że ludzie są na ogół życzliwi, a 17 proc. twierdzi, że są nieżyczliwi lub złośliwi - podaje TNS Polska.

Z sondażu TNS Polska wynika, ze seniorzy rzadziej wskazują na obojętność ludzi wobec siebie (44 proc. w stosunku do 51 proc. ogółu), częściej skłaniając się do tezy, że ludzie są nieżyczliwi.

Osoby z wyższym wykształceniem natomiast stwierdzają, że ludzie są życzliwi wobec innych (35 proc. w stosunku do 20 proc. osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym).

Mieszkańcy wsi również częściej dostrzegają życzliwość wśród ludzi (29 proc. w stosunku do 18 proc. mieszkańców miast od 100 do 500 tys. mieszkańców). Wynikać to może z istniejących ściślejszych więzi między mieszkańcami społeczności lokalnych.

W ciągu ostatniej dekady opinia Polaków o tym, jak ludzie są nastawieni wobec siebie uległa zmianie. Niemal o 10 punktów procentowych wzrósł odsetek respondentów przekonanych, że ludzie są wobec siebie życzliwi (15 proc. Polaków w 2004 roku w stosunku do 24 proc. respondentów w tegorocznym badaniu). Jednocześnie mniej ankietowanych przekonanych jest o nieżyczliwości ludzi (28 proc., w porównaniu z 17 proc. badanych w tym roku).

Zdecydowanie najbardziej antagonizującą polskie społeczeństwo cechą jest majętność. Szczególną niechęć według więcej niż połowy Polaków (52 proc.) odczuwają osoby, które mają mało pieniędzy wobec tych, którzy na ich brak nie narzekają. Z kolei, według 46 proc. respondentów, osoby bogate charakteryzuje niechęć wobec biedniejszych.

Hierarchia zawodowa, według ankietowanych, również nie sprzyja wzajemnym relacjom podwładnych oraz zwierzchników. Jednakże więcej z nas uważa, że w Polsce to podwładni częściej nie lubią własnych szefów (44 proc.).

Z badań TNS Polska wynika też, że Polacy uważają, iż niechęć w społeczeństwie budzą posiadane znajomości, przy czym większe emocje negatywne wzbudzają osoby mające kontakty w osobach, które swe sukcesy zawdzięczają tylko i wyłącznie sobie (41 proc.).

Nieco mniej istotnym czynnikiem jest posiadane zatrudnienie. Osoby bezrobotne w Polsce - według niemal czterech na dziesięciu respondentów 39 proc.), są niechętne wobec osób pracujących. O 7 proc. mniej ankietowanych (32 proc.) wskazuje, że to pracujący są źle nastawieni do osób bez pracy.

Według badań TNS Polska, wykształcenie w mniejszym stopniu wpływa na wzajemne antypatie. 37 proc. osób jednak uważa, że wykształceni nie sympatyzują z niewykształconymi.

Cechą, która w najmniejszym stopniu antagonizuje społeczeństwo polskie jest - według respondentów - miejsce zamieszkania. Jedynie co trzeci badany (33 proc.) wskazał, że ludzie z miasta mogą czuć niechęć do tych, którzy mieszkają na wsi. Niewiele częściej brak sympatii zauważalny jest u osób zamieszkałych na wsi wobec mieszkańców miast (29 proc.)

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 7-13 listopada tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę