aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

46 proc. rodziców nie wysłało dzieci na wakacje

24 września 2003

46 proc. rodziców mających dzieci w wieku szkolnym przyznało, że żadne z ich dzieci nie wyjechało w tym roku na wypoczynek. Co dziesiąta rodzina (10 proc.) wysłała na wakacje nie wszystkie dzieci - wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu z rokiem ubiegłym nieznacznie - z 43 do 44 proc. - wzrósł odsetek rodzin, które w czasie wakacji zapewniły wszystkim swoim dzieciom przynajmniej tygodniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania.

W ostatniej dekadzie najlepsze dla uczniów okazały się wakacje w roku 1997 (wówczas 48 proc. rodzin wysłało na wakacje wszystkie swoje dzieci); najgorsze zaś w 1993 r. (wówczas zrobiło to tylko 37 proc. rodzin).

Szanse uczniów na wakacyjny wyjazd wyraźnie zależą od pozycji społeczno-ekonomicznej rodziny i wielkości miejsca zamieszkania. Im rodzice są lepiej wykształceni, uzyskują wyższe dochody na członka rodziny, lepiej oceniają warunki materialne własnego gospodarstwa domowego, a także im większa jest miejscowość, w której mieszkają, tym częściej twierdzą, że wszystkie ich dzieci w wieku szkolnym skorzystały z wakacyjnego wypoczynku - podał CBOS.

Podstawowym powodem spędzania przez dzieci wakacji w miejscu zamieszkania jest brak pieniędzy (85 proc. wskazań). Dzieci nie wyjechały na wypoczynek, gdyż były zbyt małe na samodzielny wyjazd (21 proc. wskazań), z powodu braku zorganizowanego wyjazdu (18 proc.), były potrzebne do pomocy w domu (11 proc.), miały obowiązki szkolne (2 proc.), nie mogły ze względu na stan zdrowia (5 proc.). 9 proc. respondentów przyznało, że uważa, iż dzieci nie muszą wyjeżdżać na wakacje, a 1 proc., że w ten sposób ukarało swoje dzieci (m.in. za złe zachowanie i złe wyniki w nauce).

Z badań CBOS wynika także, że wakacyjna praca zarobkowa uczniów staje się w Polsce coraz częstszym zjawiskiem, a tegoroczne wakacje były dla uczniów bardziej pracowite niż jakiekolwiek inne w całym ostatnim dziesięcioleciu. W tym roku niemal co piąty rodzic (18 proc.) zadeklarował, że jego dzieci w wieku szkolnym pracowały w czasie wakacji zarobkowo, podczas gdy w ostatnich latach liczba osób składających takie deklaracje nie przekraczała 15 proc.

Tak jak w ubiegłych latach w czasie tegorocznych wakacji zarobkowo pracowali przede wszystkim uczniowie szkół średnich - odsetek rodziców składających takie deklaracje wyniósł 30 proc. (wzrost o 8 punktów procentowych w stosunku do roku ubiegłego). Wśród rodziców gimnazjalistów takie deklaracje złożyło 11 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe), a wśród rodziców uczniów szkół podstawowych 6 proc. (wzrost o 3 punkty).

96 proc. respondentów jest przeciwnych wakacyjnej zarobkowej pracy dzieci najmłodszych w wieku 7-12 lat, 60 proc. przeciwnych jest pracy dzieci w wieku 13-15 lat. Z powszechnym przyzwoleniem społecznym (90 proc.) spotyka się za to praca wakacyjna młodzieży w wieku 16-19 lat.

W stosunku od ubiegłego roku wyraźnie wzrosła akceptacja wakacyjnej pracy zarobkowej uczniów gimnazjów i szkół średnich. W ubiegłym roku aż 74 proc. respondentów było przeciwnych pracy gimnazjalistów; równocześnie tylko 79 proc. popierało wakacyjną pracę uczniów szkół średnich.

Sondaż przeprowadzono 5-8 września na 1105-osobowej, reprezentatywnej próbie losowo-adresowej dorosłych mieszkańców Polski.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę