W Klasztorze Księży Redemptorystów w Tuchowie 15 marca odbyły się uroczystości związane z 23 rocznicą podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie podpisano w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Ustrzykach Dolnych oraz 20 lutego 1981 roku w Rzeszowie po 50 dniach ogólnopolskiego strajku chłopskiego, którego jednym z głównych postulatów była rejestracja NSZZ RI „Solidarność”, a także szereg żądań ekonomiczno-socjalnych.
Poniżej prezentujemy list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do organizatorów i uczestników obchodów 32 rocznicy porozumień rzeszowsko – ustrzyckich
Szanowni Państwo,
Szanowni Sygnatariusze porozumień rzeszowsko-ustrzyckich,
Drodzy Uczestnicy i Goście uroczystości!
Polska wolność jest efektem obywatelskiego zaangażowania Polaków. Jednym z ważnych kroków na drodze do niej był strajk chłopski z 1981 roku. Dlatego dzisiaj, kiedy obchodzimy Rok Samorządności, pamiętamy o wydarzeniach, które prowadziły do odrodzenia demokratycznej i suwerennej Rzeczypospolitej. Podkreślamy też znaczenie przemian na wsi w procesie modernizacji kraju.
Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie, zawarte dzięki nieugiętej postawie strajkujących, stanowiły wielki sukces polskiej wsi i polskich rolników, którzy mogli wówczas zalegalizować swoją „Solidarność”. Z perspektywy czasu coraz lepiej też widzimy, jak bardzo ważną, historyczną rolę odegrały. Były one nie tylko, jak wówczas mówiono, „Konstytucją Polskiej Wsi”. Były początkiem zwycięskiej walki polskich rolników o równouprawnienie własnościowe i socjalne, swobody obywatelskie i religijne, których – wbrew propagandowym hasłom – władze komunistyczne im odmawiały. Realizację postulatów przyniósł przełom 1989 roku.
Pragnę wyrazić moje uznanie i z serca podziękować wszystkim organizatorom obchodów kolejnych rocznic strajku i porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Dziękuję ich uczestnikom i świadkom za upór i determinację w zmaganiach o dobro wspólne. Dołączam wyrazy szacunku dla osób i instytucji, które podejmują działania na rzecz upowszechnienia wiedzy o tamtych wydarzeniach wśród następnych pokoleń. Jestem przekonany, że powinny one być istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu tożsamości i świadomości historycznej polskich rolników i nas wszystkich. Demokratyczny wymiar +zwycięstwa sprzed 34 lat jest powodem dumy i inspiracją do pracy dla wolnej Ojczyzny.
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
7415943
1