Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

34 rocznica Konstytucji Polskiej Wsi

16 marca 2015
W Klasztorze Księży Redemptorystów w Tuchowie 15 marca odbyły się  uroczystości związane z 23 rocznicą  podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.
Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie podpisano w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Ustrzykach Dolnych oraz 20 lutego 1981 roku w Rzeszowie po 50 dniach ogólnopolskiego strajku chłopskiego, którego jednym z głównych postulatów była rejestracja NSZZ RI „Solidarność”, a także szereg żądań ekonomiczno-socjalnych.
Poniżej prezentujemy list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do organizatorów i uczestników obchodów 32 rocznicy porozumień rzeszowsko – ustrzyckich

Szanowni Państwo,
Szanowni Sygnatariusze porozumień rzeszowsko-ustrzyckich,
Drodzy Uczestnicy i Goście uroczystości!
 
Polska wolność jest efektem obywatelskiego zaangażowania Polaków. Jednym z ważnych kroków na drodze do niej był strajk chłopski z 1981 roku. Dlatego dzisiaj, kiedy obchodzimy Rok Samorządności, pamiętamy o wydarzeniach, które prowadziły do odrodzenia demokratycznej i suwerennej Rzeczypospolitej. Podkreślamy też znaczenie przemian na wsi w procesie modernizacji kraju.
 
Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie, zawarte dzięki nieugiętej postawie strajkujących, stanowiły wielki sukces polskiej wsi i polskich rolników, którzy mogli wówczas zalegalizować swoją „Solidarność”. Z perspektywy czasu coraz lepiej też widzimy, jak bardzo ważną, historyczną rolę odegrały. Były one nie tylko, jak wówczas mówiono, „Konstytucją Polskiej Wsi”. Były początkiem zwycięskiej walki polskich rolników o równouprawnienie własnościowe i socjalne, swobody obywatelskie i religijne, których – wbrew propagandowym hasłom – władze komunistyczne im odmawiały. Realizację postulatów przyniósł przełom 1989 roku.
 
Pragnę wyrazić moje uznanie i z serca podziękować wszystkim organizatorom obchodów kolejnych rocznic strajku i porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Dziękuję ich uczestnikom i świadkom za upór i determinację w zmaganiach o dobro wspólne. Dołączam wyrazy szacunku dla osób i instytucji, które podejmują działania na rzecz upowszechnienia wiedzy o tamtych wydarzeniach wśród następnych pokoleń. Jestem przekonany, że powinny one być istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu tożsamości i świadomości historycznej polskich rolników i nas wszystkich. Demokratyczny wymiar +zwycięstwa sprzed 34 lat jest powodem dumy i inspiracją do pracy dla wolnej Ojczyzny.
 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę