Ponad 3,2 mln euro zostanie przeznaczone z unijnego Funduszu LIFE na 6-letni program "Żubr", który obejmie północno-wschodnią Polskę łącznie z Puszczą Białowieską oraz kilkoma gminami w okolicy - poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef Fundacji Zielone Płuca Polski, Krzysztof Wolfram.
Program rozpocznie się w styczniu 2007 r.
"Program jest tak skonstruowany (...) żeby przyciągnąć kapitał, który pomoże ludziom ze ściany wschodniej zamienić biedę na lepsze życie. Naszym zadaniem będzie przekonanie społeczeństwa poprzez samorządy i różne organizacje o tym, że projekt przyniesie korzyści" - powiedział Wolfram.
Wyjaśnił, że choć nazwa programu "+Żubr+ brzmi przyrodniczo, jest to program inwestycyjny". "To projekt, który generuje inne inwestycje: drogi, infrastrukturę, zagrody pokazowe dla zwierząt" - powiedział.
Wolfram podkreślił, że "żubr jest traktowany instrumentalnie, ale nie zapominamy o tym, że jest on symbolem światowej i polskiej ochrony przyrody".
"Jest gatunkiem uratowanym od zagłady (...). Widząc, że możemy stworzyć mu warunki bytowania na obszarze większym niż Puszcza Białowieska stwarzany podstawy do tego, aby jego obecność i jego potrzeby generowały inwestycje w regionie" - dodał.
Na pytanie, jak ocenia możliwość realizacji tego projektu Wolfram powiedział "w ogóle nie biorę pod uwagę, abyśmy mogli się z niego wycofać". Podkreślił, że program został już uwzględniony w strategii rozwoju regionu.
Funduszu LIFE jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej w całości poświęconym finansowaniu ochrony środowiska.
Polska przystąpiła do wdrażania programu LIFE w momencie uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej. Z informacji Ministerstwa Środowiska wynika, że w latach 2004-2006 do dofinansowania z LIFE zostało zgłoszonych z naszego kraju 25 projektów, w tym 14 do części programu "LIFE-Środowisko" oraz 11 do "LIFE-Przyroda".
Komisja Europejska zaakceptowała cztery polskie projekty, a dla porównania ze 192 zgłoszonych przez Włochy zaakceptowała 30, w przypadku Hiszpanii, która zgłosiła 129 projektów, pomyślnie proces kwalifikacji przeszło 9, a w przypadku Niemiec na zgłoszone 22 projekty pozytywną decyzję dostało 8.
W latach 1992-2004 LIFE dofinansował łącznie 2.478 projektów, w tym najwięcej w komponencie środowiskowym (1.404), a 876 projektów w komponencie przyrodniczym. Kontynuacją programu LIFE jest obecnie program LIFE+.