Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

3,2 mln euro z unijnego programu LIFE na żubry

7 grudnia 2006

Ponad 3,2 mln euro zostanie przeznaczone z unijnego Funduszu LIFE na 6-letni program "Żubr", który obejmie północno-wschodnią Polskę łącznie z Puszczą Białowieską oraz kilkoma gminami w okolicy - poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef Fundacji Zielone Płuca Polski, Krzysztof Wolfram.

Program rozpocznie się w styczniu 2007 r.

"Program jest tak skonstruowany (...) żeby przyciągnąć kapitał, który pomoże ludziom ze ściany wschodniej zamienić biedę na lepsze życie. Naszym zadaniem będzie przekonanie społeczeństwa poprzez samorządy i różne organizacje o tym, że projekt przyniesie korzyści" - powiedział Wolfram.

Wyjaśnił, że choć nazwa programu "+Żubr+ brzmi przyrodniczo, jest to program inwestycyjny". "To projekt, który generuje inne inwestycje: drogi, infrastrukturę, zagrody pokazowe dla zwierząt" - powiedział.

Wolfram podkreślił, że "żubr jest traktowany instrumentalnie, ale nie zapominamy o tym, że jest on symbolem światowej i polskiej ochrony przyrody".

"Jest gatunkiem uratowanym od zagłady (...). Widząc, że możemy stworzyć mu warunki bytowania na obszarze większym niż Puszcza Białowieska stwarzany podstawy do tego, aby jego obecność i jego potrzeby generowały inwestycje w regionie" - dodał.

Na pytanie, jak ocenia możliwość realizacji tego projektu Wolfram powiedział "w ogóle nie biorę pod uwagę, abyśmy mogli się z niego wycofać". Podkreślił, że program został już uwzględniony w strategii rozwoju regionu.

Funduszu LIFE jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej w całości poświęconym finansowaniu ochrony środowiska.

Polska przystąpiła do wdrażania programu LIFE w momencie uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej. Z informacji Ministerstwa Środowiska wynika, że w latach 2004-2006 do dofinansowania z LIFE zostało zgłoszonych z naszego kraju 25 projektów, w tym 14 do części programu "LIFE-Środowisko" oraz 11 do "LIFE-Przyroda".

Komisja Europejska zaakceptowała cztery polskie projekty, a dla porównania ze 192 zgłoszonych przez Włochy zaakceptowała 30, w przypadku Hiszpanii, która zgłosiła 129 projektów, pomyślnie proces kwalifikacji przeszło 9, a w przypadku Niemiec na zgłoszone 22 projekty pozytywną decyzję dostało 8.

W latach 1992-2004 LIFE dofinansował łącznie 2.478 projektów, w tym najwięcej w komponencie środowiskowym (1.404), a 876 projektów w komponencie przyrodniczym. Kontynuacją programu LIFE jest obecnie program LIFE+.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę