Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

24 stycznia - polski internet protestuje przeciwko ACTA

24 stycznia 2012
O północy 24 stycznia polski internet rozpoczyna strajk przeciwko podpisaniu porozumienia ACTA. Niektóre strony przez godzinę znikną z sieci, na niektórych pojawią się stosowne plansze lub informacje. Które witryny dołączą do protestu?
Właściciele niektórych polskich stron internetowych, na znak protestu przeciwko ACTA, postanowili iść w ślady amerykańskich kolegów, którzy 18 stycznia protestowali przeciwko projektowi ustawy SOPA. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, także w Polsce jedne strony będą przez 24 godziny umieszczać stosowne informacje, a inne znikną z sieci.
Jak czytamy w serwisie Antyweb, 24 stycznia, od północy strajk rozpoczną: Wykop, Demotywatory, Antyweb, Kwejk i JoeMonster, IT Tech Blog (lista z pewnością będzie coraz dłuższa).
 
Na czym będzie polegać protest? Strony zostaną zasłonięte na 24 godziny ciemny top layerem (forma reklamy internetowej w postaci animacji realizowanej na przezroczystej warstwie nałożonej na serwis w przeglądarce internetowej) na znak protestu przeciwko ACTA. Dodatkowo między godziną 19 a 20 wszystkie wyżej wymienione serwisy znikną z sieci i zostaną zastąpione przez stronę informacyjną o porozumieniu ACTA.

Niektóre serwisy internetowe już zaczęły protest (z angielskiego określany także jako "blackout"), umieszczając stosowne tablice informujące o ACTA, materiały wideo lub zamykając serwisy.

Czym jest ACTA?

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej, w tym także z piractwem internetowym. Prace nad nim trwały od października 2007 roku, wywołując wiele kontrowersji nie tylko wśród społeczności internetowej, ale także samych zainteresowanych państw. Porozumienie ACTA zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Czeka obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski. Podpisanie umowy przez poszczególne kraje - w tym przez Polskę - oznacza jednak zgodę na zmianę niektórych przepisów karnych.

Według artykułu 39. ACTA, ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 roku.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę