Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

2/3 Polaków przeciwko euro

5 stycznia 2016
62% Polaków twierdzi, że wprowadzenie europejskiej waluty będzie niekorzystne dla naszego kraju. Za euro jest zaledwie co dziesiąty badany - wynika z badań TNS OBOP.
Polska nigdy nie powinna wejść do strefy euro - tak uważa 43% badanych przez TNS OBOP. 18% nie ma zdania na ten temat. 62% postrzega zmianę waluty ze złotego na euro negatywnie. Co piąty badany uważa, że przyjęcie euro nie będzie miało ani pozytywnego, ani negatywnego wpływu na kraj.

81% badanych uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty będzie miało wpływ na ich gospodarstwa domowe; 79% - na polską gospodarkę, a 58% - na tożsamość narodową. W większości wypowiedzi oddziaływanie to jest określane jako niekorzystne.

Pozytywnie o wprowadzeniu euro w Polsce wypowiadają się raczej najmłodsi ankietowani (z grupy wiekowej 15-19 lat - 17%), osoby z wykształceniem wyższym (24% tej grupy), mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców (26%), a także zwolennicy Ruchu Palikota (30%) i PO (26%).

Negatywnie o przyjęciu wspólnej waluty wypowiadają się najczęściej osoby w wieku 40-49 lat (68% ankietowanych z tej grupy), badani legitymujący się wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym (po 71%), mieszkańcy obszarów wiejskich (69%), a także zwolennicy PiS (70%) i PSL (73%).

58% społeczeństwa uważa, że wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej będzie miało wpływ na tożsamość narodową, z czego 47% określa go jako niekorzystny, a 11% - jako korzystny. Prawie co trzeci badany (30%) twierdzi, że nie będzie to oddziaływać na naszą tożsamość narodową.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę