Małgorzata Przybylska, rzecznik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa powiedziała, że ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną średnio od 4,9 do 7 procent, a dla przemysłowych od 9 do 11 procent.
Wyjaśniła, że wyższe rachunki za gaz wiążą się ze wzrostem cen gazu z importu. Od dziś średnio o 4 procent więcej będziemy płacić za prąd. Minimalna podwyżka wyniesie 1 procent, a maksymalna 6,45 procent. Najmniej opłaty wzrosną w zachodniej części Górnego Śląska, najwięcej w północnej i zachodniej Polsce.
Powody do zadowolenia będą mieli za to kierowcy. Według szefowej Polskiej Izby Paliw Płynnych Aurelii Kuran-Puszkarskiej, ceny paliw na naszych stacjach powinny maleć.
Od dziś więcej będziemy płacić za niektóre usługi na poczcie - te dotyczące Polski będą droższe średnio o 1,06 procent, a zagranicy 2,2 procent. Na przykład ceny paczek ekonomicznych i priorytetowych o wadze nie przekraczającej 5 kilogramów wzrosną o 50 groszy. Powyżej tej wagi pozostaną na dotychczasowym poziomie.
Od dziś wzrastają poza tym opłaty za prowadzenie rachunków oszczędnościwo-rozliczeniowych z grupy Superkonto w jednym z największych banków detalicznych w Polsce PKO BP. I tak na przykład opłata za prowadzenie ROR-u Złote Konto wzrasta z 12 do 16 i pół złotego. Więcej klienci tego banku będą płacić również za niektóre operacje prowadzone w oddziałach PKO BP.
Niewykluczone, że w nowym roku więcej będzie trzeba płacić za bilety PKP Intercity. PKP Przewozy Regionalne nie przewiduje podwyżek w najbliższym czasie.
Ekonomiści oceniają, że noworoczne podwyżki nie powinny znacząco wpłynąć na poziom inflacji.