CTR_2024
TSW_XV_2025

170 tys. Polaków pracuje legalnie w Wielkiej Brytanii

24 listopada 2005
293 tys. obywateli nowych krajów Unii Europejskiej, w tym prawie 170 tys. Polaków, zgłosiło się od 1 maja 2004 roku do września tego roku do brytyjskiego systemu rejestracji pracowników (Workers Registration Scheme).

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Home Office (brytyjski resort spraw wewnętrznych), aż 59 tys. pracowników z nowych krajów UE z Europy Środkowej i Wschodniej przyjechało na Wyspy latem - od lipca do końca września 2005 roku.

Z prawie 300 tys. przybyszów z nowych krajów UE, którzy zgłosili się w Home Office do końca września, certyfikaty pracownicze wydano ponad 277 tys. osób.

Polacy stanowią 58% (169.675) pracowników z nowych państw UE. Licznie do W.Brytanii przyjeżdżają też Litwini (14% - 39.690) oraz Słowacy (11% - 30.735). Aż 47,9 tysięcy (17%) przyjezdnych z nowych krajów UE pracuje w samym Londynie.

Imigranci z nowych państw UE pracują głównie w sektorze nazwanym w raporcie "administracja, biznes i zarządzanie" (29%), w branży hotelarskiej i kateringu (23%), rolnictwie (13%), przemyśle wytwórczym (8%) oraz przetwórstwie żywności (5%).

Wykonują prace nie wymagające wysokich kwalifikacji - największa grupa, ponad 50 tys. z nich określiło swój zawód jako "robotnicy". Sporo pracuje także jako pomoce kuchenne, sprzątacze, kelnerzy, magazynierzy. Do Home Office zgłosiło się tylko 110 hydraulików, którzy byli symbolem obaw związanych z rozszerzeniem UE i unijną konstytucją we Francji.

Zdecydowana większość (80%) pracuje za minimalną stawkę od 4,5 do 5,99 funta za godzinę.

83% pracowników z nowych państw UE to osoby młode w wieku od 18 do 34 lat. Tylko 5% (15,2 tys.) przyjechało na Wyspy z rodzinami, które są na ich utrzymaniu. Imigranci ze wschodnioeuropejskich państw UE złożyli 19 tys. wniosków o zasiłek na dzieci. Brytyjskie władze przyznały ok. 8,5 tysiąca takich zasiłków.

Minister ds. imigracji Tony McNulty podkreślił, że obywatele nowych krajów UE przyczyniają się do sukcesu brytyjskiej gospodarki - opłacają podatki, ubezpieczenie i pomagają Brytyjczykom poradzić sobie z brakiem rąk do pracy w kluczowych branżach, takich jak edukacja czy ochrona zdrowia. Jednocześnie, bardzo nieliczni ubiegają się o świadczenia z opieki społecznej i korzystają z usług publicznych. Większość przyjeżdża do Wielkiej Brytanii na czas ograniczony.


POWIĄZANE

KRIR otrzymała odpowiedź z resortu rolnictwa w sprawie uruchomienia programu pom...

Resort rolnictwa odniósł się do poruszanej przez samorząd rolniczy kwestii dotyc...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę