A_TSW_2026_950

16 października dniem Jana Pawła II

28 lipca 2005
Sejm uchwalił w środę dzień 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II; nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Za przyjęciem uchwały głosowało 338 posłów, trzech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Składając hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory, stanowczości i wyrozumiałości, mądrości, uchwala się co następuje: dzień 16 października ustanawia się Dniem Papieża Jana Pawła II –  głosi senacki projekt uchwały przyjętej przez Sejm.

W jej uzasadnieniu napisano, że 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża, a "pontyfikat Jana Pawła II zmienił bieg dziejów świata w każdym jego wymiarze".

Ustanowienie takiego dnia będzie wyrazem dumy, że tego wielkiego humanistę, człowieka o głębokiej wiedzy i wielkiej kulturze, ukształtowała polska tradycja – podkreśla tekst uzasadnienia.

Podczas wtorkowej sejmowej debaty jedynie klub SLD miał zastrzeżenia do tej inicjatywy. Pozostałe kluby jednoznacznie opowiedziały się za przyjęciem senackiego projektu ustawy w tej sprawie.


POWIĄZANE

18.12.2025 r., w godzinach porannych w Brukseli, odbyło się spotkanie przed szcz...

Europa musi teraz odpowiedzieć Bruksela była dziś świadkiem wydarzenia bez prece...

Polski biznes jest pełen obaw o przyszłość i nie są to bynajmniej irracjonalne l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę