Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

15 tys. jagniąt z Podhala trafi na włoskie stoły

3 grudnia 2015
Około 15 tys. jagniąt z Podhala trafi w tym roku na Wielkanoc do Włoch. Jagnięcina podhalańska to przysmak na tamtejszych świątecznych stołach. Za kilogram żywca Włosi w tym roku płacą 9,40 zł, czyli o 30 gr. mniej niż w ubiegłym roku.
W poniedziałek skończył się skup jagniąt przez Włochów, który na Podhalu organizują Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz oraz Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów "Gazdowie".
Jak zauważa dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu Jan Janczy, cena żywca kupowanego przez Włochów od dekady utrzymuje się na podobnym poziomie. "Hodowcy narzekają na niską cenę skupu, ale (są - PAP) uzależnieni od rynku włoskiego. W Polsce jagnięcina nadal nie jest doceniana, choć obserwujemy większe zainteresowanie" - podsumował.
Kilogram jagnięciny podhalańskiej kosztuje na targu w Warszawie około 40 zł.
W październiku ub. r. jagnięcina podhalańska została wpisana na listę produktów regionalnych, których nazwa jest chroniona i zastrzeżona w Unii Europejskiej. Wpisanie mięsa na listę ma pomóc w popularyzacji jagnięciny. To delikatne mięso jest 36. polskim produktem na unijnej liście.
Włosi kupują w Polsce jagnięcinę przed Wielkanocą już od 25 lat. W 2009 r. hodowcy owiec z Podhala sprzedali im ok. 20 tys. jagniąt, a w 2011 r. - 15 tys. sztuk.
Jagnięcina podhalańska pochodzi od jagniąt rasy polska owca górska oraz cakiel - pierwotnej rasy owcy górskiej. Jagnięta tych ras są chowane przy matkach, a tradycyjny sposób hodowli jest niezmienny od wieków. Owce tych ras wypasane są od końca kwietnia do początku października, na halach położonych w rejonie parków narodowych: gorczańskiego, tatrzańskiego, pienińskiego, babiogórskiego i magurskiego oraz parków krajobrazowych i obszarów cennych przyrodniczo objętych programem "Natura 2000".
Wpływ na smak jagnięciny podhalańskiej ma specyficzna roślinność występująca na obszarze wypasu owiec. Na tych pastwiskach jest wiele roślin leczniczych, spotykanych i stosowanych w medycynie ludowej. Zawierają one witaminy, białka, lipidy oraz niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastki, np. magnez, cynk, selen, jod czy lit.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę