Adama_Spyrale_1-31.05.21

1,5 mln zł kary dla Lasów Państwowych

23 listopada 2011
Lasy Państwowe nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna - dowodził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Sąd Apelacyjny oddalił odwołanie Lasów Państwowych dotyczące nałożenia na nie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta 1,5 mln zł kary, oznacza to, że decyzja o karze stała się prawomocna - poinformowała w czwartek rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch.

Wyrok dotyczy decyzji prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z grudnia 2008 r. Urząd uznał wówczas, że Lasy Państwowe nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna i nałożył na przedsiębiorstwo 1,5 mln zł kary. Chodziło o sposób sprzedaży drewna. Lasy Państwowe sprzedawały blisko 80 proc. drewna przez internet. W takich rokowaniach mogli uczestniczyć wyłącznie dotychczasowi kontrahenci, a wielkość drewna, jaką można było kupić w ten sposób nie mogła przekroczyć ilości drewna nabytego rok wcześniej.

"W związku z tym, w trybie rokowań internetowych surowca drzewnego nie mogli nabyć ani dotychczasowi kontrahenci planujący rozwój swojego przedsiębiorstwa, ani nowi. (...) Stosowana praktyka prowadziła do ograniczenia konkurencji, przede wszystkim dyskryminowała podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów. Na Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe nałożona została sankcja finansowa w wysokości 1,5 mln zł" - poinformowała rzeczniczka.

Poinformowała także, że w styczniu 2011 r. argumenty UOKiK podzielił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 17 listopada apelacja Lasów Państwowych została oddalona przez Sąd Apelacyjny. Oznacza to uprawomocnienie decyzji Prezes UOKiK, w tym nałożonej sankcji finansowej.POWIĄZANE

Pandemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie gospodarki, w tym także rolnictwa. Uwi...

29 kwietnia 2021 r. odbyło się VII posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Komisji Między...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że na podstawie art. 59 ust...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę