Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

15 eko-technologii ma szansę na światową promocję w ramach GreenEvo

5 stycznia 2016
15 polskich innowacyjnych eko-technologii m.in. ograniczenia szkodliwych związków przy produkcji szyb, zastosowania aluminium w kolektorach słonecznych czy spalania biomasy ma szansę na światową promocję pod marką GreenEvo - akceleratora zielonych technologii.
Akcelerator GreenEvo stworzyło Ministerstwo Środowiska, by znaleźć na polskim rynku i wypromować za granicą innowacyjne technologie firm zajmujących się ekologią. Marka GreenEvo to gwarancja wysokiej jakości zielonych technologii z Polski, a uczestniczące w projekcie firmy uzyskują większy prestiż i zaufanie na światowym rynku - uważa ministerstwo.
Z pomocy akceleratora GreenEvo korzysta już 30 firm - laureatów dwóch poprzednich edycji konkursu GreenEvo. 14 firm, które zgłosiły w sumie 15 technologii wybranych do kolejnego etapu konkursu, skorzysta z bezpłatnych szkoleń, obejmujących tematykę transferu technologii, strategicznych rynków zagranicznych oraz rynku krajowego czy zasad promocji. Szkolenia mają im pomóc odnieść światowy sukces.
W czerwcu nastąpi selekcja i wybór laureatów konkursu. Technologie będą promowane za granicą na targach i wystawach oraz poprzez sieć polskich ambasad i przedstawicielstw handlowych. Firmy otrzymają również indywidualne wsparcie doradcze i merytoryczne ze strony ekspertów projektu GreenEvo.
"Pomagamy innowacyjnym polskim przedsiębiorcom zdobywać zagraniczne kontrakty, a jednocześnie chronimy środowisko. Polskie zielone technologie to znakomity sposób na zrównoważony rozwój" - podkreślił minister środowiska Marcin Korolec, który przewodniczy kapitule konkursu.
Dwie technologie dotyczące innowacyjnych mas uszczelniających do szyb zespolonych niezawierających izocyjanianów i rtęci zgłosiła firma Eco in z Warszawy.
Szczeciński Ekotech Inżynieria Popiołów zgłosił technologię produkcji spoiw hydraulicznych z ubocznych produktów spalania, w warszawska spółka ESP - produkt FCE - Free Cooling Energy, pozwalający na wytwarzanie chłodu bez energochłonnych agregatów sprężarkowych czy instalacji zawierających freon.
Hewalex z Czechowic-Dziedzic (Śląskie) zgłosił do akceleratora technologię wykorzystującą aluminium w produkcji kolektorów słonecznych, a Hydroergia z Radwanic koło Wrocławia turbinę wodną typu Kaplana własnej produkcji.
Technologię wykonywania budynków pasywnych i niskoenergetycznych przy wykorzystaniu szalunku z tworzyw piankowych chce promować i sprzedawać na świecie firma Izodom 2000 Polska, a krakowska spółka Makroterm Agata i Krzysztof Wąchała inteligentny system zarządzania energią odnawialną "Integrator".
Na liście technologii, które ubiegają się o światową promocję, jest też "Planetarium" - kontenerowy system niszczenia amunicji, min, i pocisków rakietowych firmy "JAKUSZ Systemy Zabezpieczeń Bankowych" z Kościerzyny (Pomorskie).
Poznańska firma LARS Andrzej Szymański przysłała na konkurs system zarządzania ciepłem w domu - LMS - Logic Managing System. Technologię utylizacji pierza przez zgazowanie zgłosiła firma Qenergy z Warszawy, a technologię przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych na komponent paliw płynnych - firma Technologie Ekologiczne Zbigniew Tokarz z Kleszczowa (Łódzkie).
Kilka firm zgłosiło też technologie spalania biomasy. PPH Kostrzewa z Giżycka chce promować swój palnik do pieców centralnego ogrzewania na pelety "Platinium Bio" o mocy od 16 do 200 kW, Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków (Świętokrzyskie) mobilną wytwórnię peletu, a JAR-DREW z Jarocina (woj. wielkopolskie) własne kotły do spalania biomasy.
Środki wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inicjatorzy projektu uzyskali też wsparcie z innych instytucji zajmujących się promocją przedsiębiorczości i gospodarki. Oprócz resortu środowiska w projekcie uczestniczą ministerstwa: gospodarki, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego, a także Urząd Patentowy oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Informacje o akceleratorze można znaleźć w internecie (greenevo.gov.pl).

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę