Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

130 mln euro przesuniętych w ramach programu Kapitał Ludzki

3 grudnia 2015
Rząd zdecydował o przesunięciu 130 mln euro w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Więcej pieniędzy ma być na dofinansowanie przedszkoli oraz wsparcie ludzi młodych i starszych na rynku pracy.

- Przesuwamy ponad 130 mln euro: 50 mln euro to środki przesunięte na przedszkola, na wyposażenie i zakładanie nowych placówek, ale głównie na wyposażenie tych oddziałów przedszkolnych w szkołach i przedszkoli; drugie 50 mln euro przesunięcia to jest aktywność zawodowa, ale głównie chodzi o samozatrudnienie dla dwóch grup osób - do 30. roku życia i po 50. roku życia - wyjaśniła Bieńkowska na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodała, że ponadto 18 mln euro trafi na wspieranie młodych osób niepełnosprawnych, a 7 mln euro dla tracących pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Jak powiedziała, pieniądze te trafią głównie na projekty realizowane przez samorządy województw.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego wyjaśniła, że decyzja o przesunięciu pieniędzy jest spowodowana po pierwsze tym, że w trakcie wydawania pieniędzy europejskich widać, na jakie cele są one najlepiej wykorzystywane, a po drugie rząd chce wspierać pieniędzmi europejskimi określone cele. - Tym sposobem zwiększamy efektywność tych programów - wyjaśniła.

Bieńkowska przypomniała, że to już kolejne przesunięcie dokonywane w ramach programu Kapitał Ludzki i zastrzegła, że prawdopodobnie nie jest ostatnie.

Państwa członkowskie mogą przesuwać pieniądze na poszczególne cele w ramach jednego programu operacyjnego. Takie działanie wymaga jednak akceptacji Komisji Europejskiej. W tym przypadku, KE musi też wydać zgodę.

Program operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 proc. ze środków krajowych. Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi prawie 11,5 mld euro, z czego wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, a pozostałą część stanowią środki krajowe.

W ramach programu współfinansowane są inwestycje dotyczące zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej, rozwoju potencjału pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnień związanych z budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej i wdrażaniem zasady dobrego rządzenia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę